Hlavní obsah
Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA/Handout, Reuters

USA uvalily sankce na syrské velitele kvůli chemickým útokům

Spojené státy ve čtvrtek uvalily sankce na 18 čelných představitelů syrské armády. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Američané po společném vyšetřování s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW) viní syrskou armádu z útoků jedovatým chlórem proti civilistům.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA/Handout, Reuters
USA uvalily sankce na syrské velitele kvůli chemickým útokům

Vyšetřovatelé už loni označili syrskou armádu za původce tří útoků chlórem. Rovněž uvedli, že bojový jed používali rovněž extremisté z Islámského státu, konkrétně hořčičný plyn (yperit).

Syrský režim, který přistoupil k mezinárodní úmluvě o zákazu chemických zbraní až v roce 2013, kdy se také zavázal zlikvidovat svůj chemický arzenál, nasazení plynu popírá.

Velká Británie a Francie ale už loni na základě závěrů vyšetřovatelů v Radě bezpečnosti OSN připravily návrh rezoluce o zákazu prodeje či dodávek vrtulníků do Sýrie a zavedení sankcí vůči jedenácti velitelům syrské armády.

Rusko, které je spojencem syrského režimu a disponuje v RB OSN právem veta, je proti přijetí rezoluce. Jeho velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin v listopadu upozornil, že „neexistuje dostatek důkazů na to, aby se činil nějaký krok“, a francouzsko-britskou iniciativu označil za „nemístnou“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků