Hlavní obsah
Finanční ředitelka Huawei meng Wan-čou na snímku z poloviny prosince Foto: Darryl Dyck, ČTK/AP

USA obvinily finanční šéfku Huawei z podvodů. Firma prý ukradla technologie

Americké úřady v pondělí formálně obvinily finanční ředitelku čínské telekomunikační společnosti Huawei Meng Wan-čou z podvodů a dalších trestných činů. Obvinění vznesly v souvislosti s žádostí o její vydání z Kanady. USA zároveň čínskou firmu čelící potížím v řadě západních zemí obvinily z krádeže informací o technologiích společnosti T-Mobile.

Finanční ředitelka Huawei meng Wan-čou na snímku z poloviny prosince Foto: Darryl Dyck, ČTK/AP
USA obvinily finanční šéfku Huawei z podvodů. Firma prý ukradla technologie

„Huawei a její přední manažeři opakovaně odmítali respektovat americké zákony,” uvedl podle agentury Reuters k obvinění ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, podle něhož se čínský výrobce telefonů „systematicky snažil krást cenná obchodní tajemství”. Vznesená obvinění by měla být pro americké úřady varováním, aby pečlivě zvažovaly rizika plynoucí ze zapojení podobných firem do telekomunikační infrastruktury, nabádal Wray.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Mengovou a firmu v celkem 13 bodech, mimo jiné z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

Mengová podle USA lhala bankám, když tvrdila, že Huawei a její hongkongská pobočka Skycom jsou dvě různé společnosti. Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že se tím snažila zajistit přístup k penězům firmě Skycom, kterou Huawei využila k utajeným obchodům s Íránem. Mengová tím podvedla banky, které musí podle amerických zákonů zajistit, aby dolary nebyly používány k žádným transakcím s Íránem.

Logo Huawei

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Nezávisle na tomto případu byla čínská společnost obviněna i z toho, že se dlouhodobě pokoušela ukrást firmě T-Mobile technologii na robotické testování telefonů známou jako Tappy. Když se jí firma sídlící ve Washingtonu pokoušela žalovat, bránila Huawei podle obvinění výkonu spravedlnosti. Soud již v této civilní žalobě dospěl předloni k verdiktu, že se čínská společnost protiprávně zmocnila obchodního tajemství, ale rozhodl, že tak neučinila „úmyslně a s nekalým záměrem”.

Meng Wan-čou, která je dcerou zakladatele firmy, byla minulý měsíc zatčena v Kanadě na žádost Washingtonu a ten nyní usiluje o její vydání do USA. Její zatčení zkomplikovalo jednání o obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Wan-čou byla propuštěna na kauci, musela ale odevzdat pas a nosí elektronický náramek.

Některé západní země viní Huawei, že se prostřednictvím svých zařízení podílí na čínské špionáži. Tato nařčení odmítl její zakladatel Žen Čeng-fej. USA zvyšují v otázkách krádeží technologií na Čínu tlak a hrozí jí uvalením dalších obchodních překážek.

Čína po zatčení Mengové zadržela kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga pro podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Dalšímu Kanaďanovi odsouzenému za pašování drog změnil soud po zatčení Číňanky soud původní trest 15 let vězení na trest smrti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků