Hlavní obsah
Venezuelský prezident Nicolas Maduro. Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

USA nepovolily Madurovi přelet nad Portorikem. Agrese, zní z Venezuely

Spojené státy nepovolily přelet venezuelského prezidentského letounu, jímž hodlá Nicolás Maduro cestovat na návštěvu Číny. Oznámilo to ve čtvrtek venezuelské ministerstvo zahraničí. Maduro má v sobotu přiletět do Číny na čtyřdenní státní návštěvu. Šéf venezuelské diplomacie Elias Jaua označil postup Washingtonu za „agresi”.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro. Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters
USA nepovolily Madurovi přelet nad Portorikem. Agrese, zní z Venezuely

Venezuelský prezident se v Pekingu setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, s nímž má jednat o "posílení strategických vztahů", uvedlo venezuelské ministerstvo. Podle agentury AP se Maduro na cestu do Číny má vydat už v pátek, podle venezuelského ministerstva v sobotu. Letoun měl po startu z Caracasu přetnout americký vzdušný prostor nad Portorikem.

Venezuela si podle ministra zahraničí "vyhrazuje právo podniknout jakákoli protiopatření, pokud vláda USA a tamní letecké úřady neustoupí od nového útoku na venezuelskou svrchovanost". Washington podle Jauy nemá právo zakázat prezidentskému letadlu vstup do amerického vzdušného prostoru.

Maduro: Nemohou nás zastavit

Sám Maduro se na stranickém shromáždění přenášeném televizí na USA obořil: "Co se to děje ve Spojených státech? Proč jsou tak nervózní, proč tolik zoufalství?" Upřít letounu přelet "nad kolonizovanou zemí Portorikem" je podle Madura velká chyba. Cestu prezidenta do Číny to ale neovlivní. "Nemohou nás zastavit!" prohlásil Maduro.

Vztahy USA a Venezuely jsou už řadu let mrazivé, velvyslanectví v Caracasu a Washingtonu jsou od roku 2010 neobsazena. Letos v březnu venezuelské úřady vypověděly dva americké vojenské přidělence. Washington odpověděl vyhoštěním dvou venezuelských diplomatů.

Po smrti protiamericky orientovaného prezidenta Huga Cháveze dávaly USA najevo, že mají zájem navázat s Venezuelou konstruktivní vztahy. Styky obou zemí se ale naopak zhoršily, když Venezuela obvinila americké diplomaty z účasti na spiknutí proti Chávezovi. Ministr Jaua v březnu oznámil, že "jakýkoli druh kontaktu byl přerušen", dokud Washington nebude respektovat venezuelskou suverenitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků