Hlavní obsah
Joaquín Guzmán (uprostřed) při vydání do USA Foto: ČTK/AP

Po drogovém bossovi šel léta. Umanutý agent se srovnává s kapitánem z Bílé velryby

Jack Riley, který coby agent protidrogového úřadu léta usiloval o dopadení nedávno odsouzeného mexického narkobarona Joaquína Guzmána známého jako Prcek, má jasno: „Zapomeňte na všechny ty zkazky o Prckovi jako o národním hrdinovi. Ten chlapík je masový vrah, stejně jako třeba Usáma bin Ládin,“ ujišťuje.

Joaquín Guzmán (uprostřed) při vydání do USA Foto: ČTK/AP
Po drogovém bossovi šel léta. Umanutý agent se srovnává s kapitánem z Bílé velryby

Poslední červnovou středu zašel Riley s kolegy do baru zapít fakt, že démon, jemuž upsal přes čtvrtstoletí života, zůstane navždy za mřížemi. „Pronásledoval jsem ho jako kapitán Achab bílou velrybu,“ svěřil se listu The Washington Post v narážce na proslulý román Hermana Melvilla o stíhání Moby Dicka, obrovského bílého vorvaně.

Riley se v osmdesátých letech jako agent amerického Úřadu pro potírání drog (DEA) v utajení pohyboval v chicagském podsvětí. Tehdy vládl kokain, oblíbenec mladých a úspěšných. Na počátku devadesátých let zaplavil město heroin a Riley v některých čtvrtích potkával jen zombies. Tehdy od informátora poprvé zaslechl jméno El Chapo.

Kresba od soudu s narkobaronem Joaquínem Guzmánem zvaným Prcek

Foto: Jane Rosenberg, Reuters

V DEA o něm nic nevěděli. Riley zprvu pátral na vlastní pěst. Pak dostal zelenou a přesunul se do El Pasa. Avšak už pár dnů po jeho nástupu visel na mostě za hranicí v Mexiku transparent: „Vítej, Jacku Riley!“ Ačkoli mu nadřízení přidělili nejlepší možnou ochranku, život mu dvakrát zachránila náhoda či shoda okolností.

Drogový boss Joaquín Guzmán (uprostřed) na snímku z roku 2014

Foto: Edgard Garrido, Reuters

Jeho lidé ve spolupráci s FBI a Mexičany přesto šli po Prckových stopách jako ohaři. „Jednou utekl mexickým vojákům na poslední chvíli tunelem pod vanou,“ vybavuje si Riley.

V souboji kdo s koho spadla klec v roce 2014. Narkobarona dopadli v hotelovém pokoji v letovisku Mazatlán. Avšak když se Riley po tomto triumfu chystal do důchodu, El Chapo v červenci 2015 uprchl z vězení na motocyklu takřka dvoukilometrovým tunelem, pro který museli jeho komplicové přemístit 3250 tun zeminy.

Mexický narkobaron Joaquín Guzmán Loera

Foto: Reuters

Roha vzal z El Altiplana, nejdůkladněji střežené mexické věznice asi 90 kilometrů západně od metropole, a to i přesto, že každý jeho krok sledovaly kamery a on sám nosil elektronický náramek.

Neunikal ale dlouho. V květnu 2016 byl vystopován a komando mexické námořní pěchoty ho dopadlo v úkrytu ve městě Los Mochis. „Vaz mu zlomila slabost pro chutné burrito a především pro nezletilé dívky, panny, které si od rodičů kupoval za pět tisíc dolarů (112,3 tis. korun),“ uzavírá agent, dnes už důchodce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků