Hlavní obsah
 

Trumpe, ukaž daně! Proti prezidentovi protestovaly desítky tisíc Američanů

Desítky tisíc Američanů v sobotu v řadě měst Spojených států vyšly do ulic, aby protestovaly proti tomu, že americký prezident Donald Trump odmítá zveřejnit svá daňová přiznání. Podle agentury Reuters to byla v předchozích čtyřiceti letech běžná praxe amerických prezidentů. V kalifornském Berkeley se však při pochodu spolu střetly skupiny kritiků a fanoušků Trumpa a a devět lidí bylo zatčeno.

 
Trumpe, ukaž daně! Proti prezidentovi protestovaly desítky tisíc Američanů

Podle organizátorů se pochod uskutečnil ve více než 150 městech po celé zemi. Asi největší demonstrace se konala v New Yorku a Los Angeles, kde se podle odhadu reportéra agentury Reuters sešlo asi pět tisíc lidí. Lidé za zveřejnění Trumpových příjmů demonstrovali například i ve Washingtonu, Chicagu, Seattlu či Austinu. S výjimkou Berkeley byly pochody ve všech městech poklidné.

Demonstranti na Manhattanu procházejí kolem Trump Tower a vyzývají Donalda Trumpa k odkrytí svých daňových dokumentů

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Protest nazvaný Pochod za daně začal v sobotu v poledne, právě tento den - 15. dubna je v USA obvykle posledním termínem pro podání daňového přiznání. I když letos byl datum posunut na úterý 18. dubna.

Ukaž nám daňové přiznání, soudruhu! vzkazují Trumpovi demonstranti v Seattlu

Foto: Ted S. Warren, ČTK/AP

Už v předvolební kampani Trump prohlašoval, že nebude zveřejňovat své příjmy, respektive daňová přiznání. „Myslím, že to nikoho nezajímá, jen pár lidí z médií,” řekl loni v září Trump televizi ABC.

Protesty proti tomu, jakým způsobem prezident Donald Trump drží pod pokličkou své daně, se konaly také v Denveru.

Foto: David Zalubowski, ČTK/AP

Podle jednoho z organizátorů dnešních demonstrací Joe Dinkina by měl Trump odhalit své příjmy už kvůli probíhajícímu vyšetřování údajného ruského ovlivňování loňských amerických voleb. „Když neodhalí své daně, nikdy nebudeme vědět, pro koho opravdu pracuje,” tvrdí Dinkin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků