Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Trump zrušil návštěvu Londýna, zaměnil při tom Obamu s Bushem

Americký prezident Donald Trump zrušil chystanou únorovou návštěvu Londýna. Svůj krok na Twitteru zdůvodnil tím, že nesouhlasí se stěhováním americké ambasády v Londýně. Trump tvrdí, že o tomto kroku rozhodla administrativa předchozího prezidenta Baracka Obamy, z dokumentů na webu diplomatického zastoupení ale vyplývá, že rozhodnutí padlo ještě před Obamovým nástupem do funkce v lednu 2009.

Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Trump zrušil návštěvu Londýna, zaměnil při tom Obamu s Bushem

Deník Daily Mail s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že se Trumpovi ve skutečnosti zřejmě nelíbil formát návštěvy, která nebyla připravována jako oficiální státní, ale jen jako pracovní. Součástí by nebyly oficiální pocty a ani setkání s královnou Alžbětou II. V plánu bylo jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

„Důvod, proč jsem zrušil cestu do Londýna, je, že nejsem velký fanoušek kroku Obamovy administrativy, která možná nejlépe umístěnou a nejlepší ambasádu v Londýně prodala za pár šupů, jen aby na periferii postavila novou za 1,2 miliardy dolarů (25,4 miliardy korun)," napsal Trump na Twitteru.

Spojené státy opouštějí dosavadní budovu velvyslanectví na náměstí Grosvenor ve čtvrti Mayfair a stěhují se do nově postavené budovy v centrální londýnské části South Bank.

Budova nové ambasády USA v Londýně

Foto: Profimedia.cz

Nová ambasáda, kterou Reuters označil za skutečnou pevnost, bude pro veřejnost otevřena 16. ledna. Stavba za jednu miliardu dolarů (21,1 miliardy korun) byla plně financována prodejem jiných londýnských nemovitostí v majetku USA.

Rozhodnutí padlo už za Bushe

Na stránkách velvyslanectví je informace, že rozhodnutí přestěhovat diplomatické zastoupení v britské metropoli bylo učiněno několik měsíců před Obamovým příchodem do Bílého domu, tedy ještě za republikánského prezidenta George Bushe mladšího.

Zpráva o stěhování pochází z 2. října 2008, přičemž prezidentské volby, v nichž Obama vyhrál, se konaly až v listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků