Hlavní obsah
Prezident Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Trump si nedá pokoj. Vyšetřování svého oponenta Bidena už chce i po Číně

Americký prezident Donald Trump vyzval ve čtvrtek Čínu k vyšetřování bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, který v Číně podnikal. Demokratický člen Sněmovny reprezentantů a předseda výboru pro kontrolu tajných služeb Adam Schiff poté upozornil, že prezident nemůže využívat moci svého úřadu k vyvíjení nátlaku na zahraniční vůdce, aby vyšetřovali jeho politické oponenty.

Prezident Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP
Trump si nedá pokoj. Vyšetřování svého oponenta Bidena už chce i po Číně

Trump od minulého týdne čelí hrozbě ústavní žaloby a sesazení z funkce (impeachmentu) právě kvůli podezření, že podobný nátlak v červenci vyvíjel v telefonickém rozhovoru přímo na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. [celá zpráva]

„Čína by měla zahájit vyšetřování Bidenových,“ řekl Trump před Bílým domem. Poznamenal, že čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přímo o vyšetřování Bidena a jeho syna nepožádal, ale podle něj je to „určitě něco, o čem bychom mohli začít uvažovat“.

Biden by mohl být Trumpovým soupeřem ve volbách

Trump a jeho právník Rudy Giuliani se snaží zpochybňovat obchodní aktivity Huntera Bidena v Číně. Dosud se však nenašly důkazy o tom, že by Joe Biden finančně profitoval z podnikatelských styků svého syna.

Biden, který za vlády Baracka Obamy zastával funkci viceprezidenta, by mohl být Trumpovým vyzyvatelem v příštích prezidentských volbách, pokud uspěje v demokratických primárkách.

Trump za své nejnovější výroky téměř okamžitě sklidil kritiku. Demokrat Schiff prohlásil, že Trump „nemůže využívat moci svého řadu k nátlaku na zahraniční vůdce, aby vyšetřovali jeho politické protivníky“.

Bidenova kampaň uvedla, že Trump „se zoufale upíná ke konspiračním teoriím, které byly vyvráceny“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků