Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Tom Brenner, Reuters

Trump řekl, že čínská armáda nezasáhla v Hongkongu díky němu

Americký prezident Donald Trump v pátek v televizi Fox News prohlásil, že čínská armáda nezasáhla proti demonstracím v Hongkongu jen díky tomu, že o to požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Trump rovněž řekl, že za čínským poloautonomním regionem stojí, ale že podporuje i hlavu Číny.

Donald Trump Foto: Tom Brenner, Reuters
Trump řekl, že čínská armáda nezasáhla v Hongkongu díky němu

"Beze mě by byl Hongkong zničen za 14 minut. On (prezident Si) má na pozicích vně Hongkongu milion vojáků, kteří tam nevtrhli výlučně díky tomu, že jsem ho o to požádal," prohlásil Trump. Do vyjednávání o osudu bývalé britské kolonie americký prezident údajně vnesl otázku obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem, která by měla ukončit obchodní válku mezi oběma velmocemi.

Tu rozpoutal v roce 2018 právě Trump. "Udělal byste velkou chybu. Mělo by to strašně špatný dopad na obchodní dohodu," citoval Trump z rozhovoru, který prý vedl s čínským prezidentem. Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu "jedna země, dva systémy".

Region tak požívá svobod, jež jsou jinde v pevninské Číně nevídané. Demonstranti se však obávají rostoucího vlivu Pekingu, který se podle nich snaží dění v oblasti stále více kontrolovat.

"Musíme podporovat Hongkong, ale podporuji také prezidenta Si (Ťin-pchinga)," prohlásil rovněž Trump. Tento jeho výrok podle agentury AFP odráží složitost situace, v níže se Washington v otázce Hongkongu vůči Pekingu nachází. Američtí zákonodárci tento týden schválili návrh zákona, jehož cílem je chránit lidská práva v Hongkongu.

V případě, že by Spojené státy usoudily, že Peking do záležitostí v oblasti příliš zasahuje, mohly by podle nového předpisu poloautonomnímu regionu zrušit zvláštní ekonomický status. Ten mu přiznaly právě kvůli principu jedna země, dva systémy a Hongkong si díky němu drží pozici jednoho ze světových finančních center.

O osudu návrhu zákona má nyní rozhodnout Trump, který jej může schválit či vetovat. Peking Trumpa vyzval, aby návrh nepodpořil, protože podle něj jde o vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Pohrozil také "přísnými odvetnými opatřeními", pokud by zákon vstoupil v platnost. Bílý dům již dříve naznačil, že se prezident chystá předpis podepsat. Trump dnes však také uvedl, že finální ekonomická dohoda s Čínou je "možná velice blízko".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků