Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters

Trump opět omezuje možnosti transgenderových osob působit v armádě

Transgenderovým osobám se omezí možnost působit v armádě. Americký prezident Donald Trump podepsal memorandum, jímž se snaží zabránit těmto lidem, aby sloužili v armádě. Připouští ale výjimky. Ministerstvo obrany tak má jejich způsobilost hodnotit případ od případu.

Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters
Trump opět omezuje možnosti transgenderových osob působit v armádě

Prezident se rozhodl znovu zablokovat trend přijímání osob se změněným pohlavím do armády, který započal za vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy. Trump to poprvé zkusil již loni, ale federální soud mu zakázal měnit pravidla armádní služby s ohledem na popírání práv těchto lidí, jež jim zaručuje ústava.

Tehdy mimo jiné zdůrazňoval, že financování zdravotních opatření, která provázejí změnu pohlaví, je pro armádu příliš nákladné. Také nařídil armádě, aby našla způsob, jak se  těchto již přijatých vojáků zbavit.

Podle amerických studií působí v americké armádě v aktivní službě 2500 až 7000 transgenderových osob, v armádních zálohách dalších 1500 až 4000.

Nejznámějším člověkem v americké armádě byla Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Odpykala si sedm let vojenského vězení a loni v květnu byla propuštěna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků