Hlavní obsah
Donald Trump při útoku svých příznivců na Kapitol nereagoval včas. Foto: Gerald Herbert, ČTK/AP

Trump byl při útoku na Kapitol přikovaný k televizi. Telefon zoufalým senátorům nebral

Zavládla panika, báli se o život a každý chtěl vědět, co se děje. Proto američtí senátoři při útoku na Kapitol využili své kontakty a volali na nejvyšší místa. Špatně se sháněl především prezident Donald Trump. Proč? „Nemohl se odtrhnout od televize a sledoval živý přenos z Kapitolu,“ prozradil jeden z jeho blízkých poradců pro The Washington Post.

Donald Trump při útoku svých příznivců na Kapitol nereagoval včas. Foto: Gerald Herbert, ČTK/AP
Trump byl při útoku na Kapitol přikovaný k televizi. Telefon zoufalým senátorům nebral

Zatímco se senátoři tísnili v zamčené místnosti, Trump byl podle poradce doslova paralyzovaný u televize a sledoval, jak jeho příznivci pronikají do budovy Kapitolu. „Běželo to živě, na telefony nereagoval. Sledoval, jak se všechno vyvíjí,“ vypověděl poradce.

Tým Trumpových spolupracovníků prezidenta marně přesvědčoval, aby začal jednat a zabránil tak ztrátám na životech. Trump je nakonec s nevolí uposlechl, vystoupil v projevu a požádal své příznivce, aby pokojně odešli do svých domovů. Nezapomněl jim ale říci, že chápe jejich frustraci z podle něj ukradených voleb. Výtržníci ale jednání Kongresu stihli přerušit na šest hodin.

„Nějakou dobu trvalo, než si uvědomil závažnost situace. Prezident viděl tyto výtržníky jako své spojence sympatizující s jeho myšlenkou o ukradených volbách,“ uvedl republikánský senátor Lindsey Graham, který z budovy Kongresu zavolal Trumpově dceři Ivance.

Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu.

Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Washington Post připomíná, že muž, který sliboval být prezidentem „zákona a pořádku”, svůj slib porušil. Dovolil útok na Kapitol a místní policisty a ochranku nechal čelit velké přesile. Výsledkem je pět zmařených lidských životů. Čtyři na straně výtržníků, jeden na straně policie.

Sněmovnu čeká hlasování o ústavní žalobě

A právě události v Kapitolu přiměly členy Demokratické strany k tomu, aby ústavně žalovali Donalda Trumpa kvůli podněcování k násilnému povstání. Trump, který tento krok považuje za „absolutně směšný“, se tak stane jediným americkým prezidentem v historii, který bude tzv. impeachmentu čelit dvakrát.

Zatímco v prvním případě v únoru loňského roku ho podržel Senát, který žalobu smetl ze stolu, tentokrát by se pro něj situace nemusela vyvíjet příznivě. Od Trumpa už se odvrátila řada republikánů. Podporu žaloby zvažuje i nejmocnější republikán v Kongresu Mitch McConnell.

O ústavní žalobě bude už ve středu v 9:00 místního času (15:00) hlasovat Sněmovna reprezentantů, kde stačí prostá většina k jejímu prosazení. Následně by se dostala do Senátu, kde je ale ke schválení nutná dvoutřetinová většina z přítomných senátorů. Senát ale především může následně zakázat Trumpovi doživotně prezidentskou kandidaturu.

Podporovatelé prezidenta Trumpa při středečním vniknutí do Kapitolu

Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků