Hlavní obsah
Kanadský premiér Justin Trudeau zdraví příznivce. Foto: Carlo Allegri, Reuters

Trudeau zřejmě zůstane u moci, i když liberálové nebudou mít většinu

Liberální strana premiéra Justina Trudeaua ztratila v pondělních volbách absolutní většinu v kanadském parlamentu, volby ale vyhrála. Vyplývá to z předběžných výsledků. Liberálové se udrží u moci, když je podpoří sociálnědemokratická NDP.

Kanadský premiér Justin Trudeau zdraví příznivce. Foto: Carlo Allegri, Reuters
Trudeau zřejmě zůstane u moci, i když liberálové nebudou mít většinu

Podle předběžných výsledků, které zveřejnila agentura Reuters, získají liberálové zřejmě 156 ze 338 poslaneckých mandátů, což je výrazně pod hranicí 170 křesel nutných pro zformování většinového kabinetu. Příští menšinovou vládu pravděpodobně podpoří Nová demokratická strana (NDP), přestože její volební zisk je oproti minulým volbám z roku 2015 výrazně menší. Očekává se nicméně, že tato levicová strana bude mít na budoucí menšinový kabinet poměrně velký vliv a posune vládní politiku doleva.

V průzkumech veřejného mínění měli premiérovi liberálové jen minimální náskok před konzervativci vedenými Andrewem Scheerem, kteří podle předběžných výsledků voleb nakonec pravděpodobně obsadí s odstupem druhou příčku. Třetí skončí strana Québecký blok, která se orientuje především na provinční záležitosti a nebývá oslovována jako partner na federální úrovni. Levicová Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha zaujme čtvrté místo, nejmenší parlamentní stranou pak budou Zelení.

Kanadský premiér Justin Trudeau se svou ženou Sophií před příznivci o volební noci

Foto: Stephane Mahe, Reuters

„Jsem překvapen, jak dobře Trudeau dopadl,” zhodnotil agentuře AP kanadský politolog Nelson Wiseman dosavadní volební výsledky s tím, že podle něj nikdo nečekal, že si liberálové udrží absolutní většinu. Očekává, že NDP nyní Trudeaua podpoří.

Předvolební kampaň poznamenala aféra 47letého liberála a příznivce reforem Trudeaua, který se v mládí nechal vyfotografovat se začerněným obličejem na večírku pořádaném na téma arabské noci. Trudeau se rovněž dočkal kritiky za řešení korupční aféry týkající se velké kanadské stavební společnosti SNC Lavalin. Ministryni spravedlnosti údajně nabádal k zastavení soudního stíhání zmíněné québecké firmy, podezřelé z podplácení v Libyi.

Podle analytiků Trudeauovi uškodila také příliš vysoká očekávání, která byla do tohoto charizmatického politika po jeho jasném vítězství ve volbách před čtyřmi roky vkládána. Dočkal se i kritiky od zelené aktivistky Grety Thunbergové.[celá zpráva]

Volebním právem disponovalo na 27 milionů kanadských voličů. Poslanci jsou voleni většinovým volebním systémem.

Aktivistka Greta Thunbergová a kanadský premiér Justin Trudeau při setkání v Montrealu

Foto: Ryan Remiorz, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků