Hlavní obsah
Chrám II (Chrám Masek) byl turisty poškozen nejvíce. Foto: Profimedia.cz

Starobylý Tikal byl při oslavách konce mayského kalendáře vážně poškozen

Ve středoamerickém Belize se poškození svého historického dědictví báli, a proto se rozhodli omezit oslavy na svých nejznámějších ruinách Caracol na pouhých 300 lidí. Ukázalo se to být jako rozumné rozhodnutí. V sousední Guatemale totiž turisté vážně poškodili starobylý Tikal. Značné škody utrpěl především chrám II (Chrám Masek), na který mají lidé běžně zapovězený přístup.

Chrám II (Chrám Masek) byl turisty poškozen nejvíce. Foto: Profimedia.cz
Starobylý Tikal byl při oslavách konce mayského kalendáře vážně poškozen

Archeologické památky historického města Tikal na severovýchodě Guatemaly poškodili v těchto dnech turisté, kteří na tomto posvátném místě Mayů slavili významný konec jedné etapy v mayském kalendáři. Podle místní archeologické správy poškozen byl především chrám číslo 2, na jehož zdi stovky turistů lezly navzdory zákazu.

Hlavní náměstí v guatemalském Tikalu. Na levé straně se nachází Chrám I známý též jako Chrám Velkého Jaguára. Naproti němu stojí v pravé části snímku Chrám II - Chrám Masek.

Foto: Profimedia.cz

Tikal patří k jedněm z nejvýznamnějších starobylých sídlišť Mayů, které bylo zapsáno organizací UNESCO na seznam světového dědictví lidstva v roce 1979.

Mayský kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku.

Stavby guatemalského Tikalu ční vysoko nad úrovní tamějšího pralesa.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Dne 21. prosince končil nejen dlouhý cyklus trvající přes 5000 let, ale také 13. baktun, což si část lidstva vykládala jako konec světa. Událost zvýšila podle guatemalských úřadů celoroční příliv turistů do této středoamerické země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků