Hlavní obsah
Umar Farouk Abdul Mutallab Foto: HO, Reuters

Spojené státy obvinily 23letého Nigerijce z pokusu zničit letadlo

Třiadvacetiletý Nigerijec, který tvrdí, že má vazby na teroristickou síť Al-Káida, byl v sobotu v USA obviněn z pokusu zničit letadlo typu Airbus A330 americké společnosti Northwest Airlines. Muž identifikovaný jako Umar Farouk Abdul Mutallab byl po neúspěšném útoku před přistáním na detroitském letišti zadržen.

Umar Farouk Abdul Mutallab Foto: HO, Reuters
Spojené státy obvinily 23letého Nigerijce z pokusu zničit letadlo

Obvinění z pokusu zničit letadlo si Mutallab vyslechl přímo v nemocnici, kde se léčí z popálenin, které při pokusu o odpálení nálože v letadle utrpěl. Před soudce v nemocničním konferenčním sále ho přivezli na kolečkovém lůžku v zeleném nemocničním pyžamu a modrých ponožkách a Mutallab se usmíval, když se ho soudce ptal, zda chápe, jaké obvinění je proti němu vzneseno.

"Ano, rozumím," odpověděl anglicky. Soudce poté oznámil, že mu bude přidělen veřejný obhájce a termín prvního slyšení stanovil na 8. ledna 2010.

Jak v neděli uvedla agentura Reuters, americká vláda měla o Mutallabovi a jeho aktivitách záznam od letošního listopadu v centrálním registru špionáže sbírajícím údaje o známých a podezřelých osobách ve spojení s terorismem. K dispozici ale neměla dostatek negativních informací, které by umožnily jeho zařazení na seznam osob vyloučených z letecké přepravy do USA.

Cestující v USA chtěl odpálit letadlo, nálož ale selhala

Video: ČTK

Ve zmíněném registru jsou záznamy o více než půl miliónu osob, z nichž méně než 4 000 jsou na seznamu těch, kdo do USA nesmějí přiletět, upřesňuje Reuters s odvoláním na oficiálního činitele, který si nepřál být jmenován.

Varování od otce útočníka

Podle agentury AP ovšem americké úřady dostaly varování i od Mutallabova otce, který je v Nigérii váženým bankéřem. Letos v listopadu přišel na americké velvyslanectví v Abuji, aby vyjádřil znepokojení ohledně svého syna. Informace, které úředníkům poskytl, ale prý nebyly dostatečné, aby U.S ke zrušení Mutallabova amerického víza, které dostal v červnu 2008 a bylo platné do června 2010.

Mutallab se o teroristický útok pokusil v pátek na 1. svátek vánoční v letadle, které s téměř 300 lidmi na palubě mířilo z Amsterodamu do Detroitu. Před přistáním v USA se pokusil odpálit na svém těle nálož, která však selhala. Podle amerických médií použil útočník novou techniku, která je nezjistitelná rentgenem.

Zpřísnění kontrol i za cenu zdržení

Britské, francouzské, italské, nizozemské a španělské úřady vzápětí podle tiskových agentur nařídily zpřísnit i za cenu zdržení bezpečnostní opatření při odbavování letů do USA. Incident začaly vyšetřovat speciální americké a nigerijské služby, přidali se i Britové.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků