Hlavní obsah
Start rakety Falcon společnosti SpaceX Foto: Reuters

Soukromá kosmická loď poletí k ISS v březnu

Kosmická loď Dragon, modul americké společnosti Space Explorations Technologies (SpaceX) poprvé odstartuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) kolem 20. března. Informoval o tom ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle nějž bude termín startu upřesněn během příštích dvou týdnů, napsala v pátek agentura AFP.

Start rakety Falcon společnosti SpaceX Foto: Reuters
Soukromá kosmická loď poletí k ISS v březnu

Modul Dragon měl původně odstartovat z mysu Canaveral už 7. února, společnost se ho ale rozhodla odložit, aby získala více času na předletové technické zkoušky.

SpaceX se v roce 2010 stala první soukromou společností, která dopravila na oběžnou dráhu a zpět na Zemi vesmírný modul. Nosnou raketou byl Falcon 9, kterou rovněž vyrobila firma SpaceX.

Stejná raketa by nyní měla do vesmíru vynést i modul Dragon. Ten by se měl jako první soukromý vesmírný aparát připojit k ISS a astronautům na palubě stanice by měl dopravit náklad. Pokud bude mise úspěšná, měl by Dragon sloužit i pro budoucí dodávky nákladu na ISS.

SpaceX je jednou z několika společností, které se ucházejí rovněž o zajišťování pilotovaných letů k orbitálnímu komplexu po vyřazení amerických raketoplánů. Doufá, že bude schopna poskytnout potřebnou technologii do tří let. Zatím musí USA spoléhat na ruské rakety sojuz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků