Hlavní obsah
Novinář CNN Jim Acosta poté, co soud rozhodl v jeho prospěch a Bílý dům mu musí vrátit akreditaci. Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP

Soud nařídil Bílému domu vrátit akreditaci zpravodaji CNN

Americký soud nařídil Bílému domu, aby reportérovi televizní stanice CNN Jimovi Acostovi vrátil akreditaci, kterou mu odejmul kvůli sporu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Soudce Timothy J. Kelly se odvolává na právo prvního a pátého dodatku, které bylo porušeno v případě společnosti CNN a jejího korespondenta.

Novinář CNN Jim Acosta poté, co soud rozhodl v jeho prospěch a Bílý dům mu musí vrátit akreditaci. Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP
Soud nařídil Bílému domu vrátit akreditaci zpravodaji CNN

Bílý dům hájil své údajné právo na regulaci přístupu novinářů s odkazem na široké pravomoci hlavy státu. První dodatek k americké ústavě, který zaručuje svobodu slova, prý žádnému novináři přístup do Bílého domu negarantuje.

Tento argument ale soud neuznal. Odmítl také argument, že televize mohla na prezidentské tiskovky vysílat jiného reportéra. Soudce uvedl, že Bílý dům dostatečně neupřesnil, kdo o odebrání akreditace rozhodl.

Pikantní je, že rozhodnutí vydal soudce, kterého do funkce jmenoval Donald Trump. Rozhodnutí soudu je ovšem předběžné, akreditace má být Acostovi vrácena dočasně do doby, než soud o kauze definitivně rozhodne v řádném řízení. Jeho datum soudce Kelly dosud nestanovil.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Asistentka se přetahuje s novinářem o mikrofon

Video: AP

Acosta se na počátku listopadu na tiskové konferenci Trumpa zeptal, proč v závěru kampaně označoval za invazi karavanu migrantů mířící k USA ze Střední Ameriky. Když chtěl položit další otázku, Trump prohlásil „to stačí, to stačí” a vyzval ho, aby si sedl.

Reportér se pak přetahoval s asistentkou o mikrofon a prezident ho označil za neslušného. Vzápětí mu Bílý dům odebral akreditaci pro přístup do Bílého domu.

Proti rozhodnutí Bílého domu a za protesty CNN se postavila velká část amerických celostátních médií i vlivná organizace sdružující zpravodaje akreditované v Bílém domě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků