Hlavní obsah
V Minneapolisu probíhá soud s policistou, který zaklekl George Floyda Foto: AP

Síla použitá proti Floydovi byla naprosto zbytečná, řekl u soudu vyšetřovatel

V pátek pokračoval v americkém Minneapolisu pátým dnem soud s pětačtyřicetiletým Derekem Chauvinem, bývalým policistou obviněným z vraždy černocha George Floyda. Poručík Richard Zimmerman u soudu prohlásil, že síla použitá policií vedoucí ke smrti Floyda byla „naprosto zbytečná“, informovala stanice Sky News.

V Minneapolisu probíhá soud s policistou, který zaklekl George Floyda Foto: AP
Síla použitá proti Floydovi byla naprosto zbytečná, řekl u soudu vyšetřovatel

Během krátkého slyšení, jelikož byl Velký pátek, zaznělo minimálně jedno zajímavé svědectví. Poručík Zimmerman, který vede minneapoliské oddělení vražd a mnohokrát přezkoumal videozáznamy z incidentu, uvedl, že Chauvin porušil kodex oddělení tím, že klečel na Floydově krku devět minut, když ležel spoutaný na břiše.

„To, co udělal pan Chauvin, bylo naprosto zbytečné,“ reagoval u soudu podle listu The New York Times.

Podle Sky News dodal, že policisté se při výcviku opravdu neučí klečet podezřelým na krku.

Zimmerman rovněž zmínil, že by měli být předvoláni i další strážníci, kteří byli přítomní u tehdejšího zásahu: Alexander Kueng a Thomas Lane.

Ostře sledovaný soud s Derekem Chauvinem, který loni při zatýkání na ulici v Minneapolis zaklekl a zabil černocha George Floyda, bude pokračovat v pondělí.

Proces odstartoval 9. března výběrem porotců.

V Minneapolisu začíná soud s policistou, který zaklekl George Floyda

Video: Novinky/AP

Samotné líčení začalo tento týden výslechem prvního svědka obžaloby – na výpovědích těchto svědků hodlá prokurátor Jerry Blackwell prokázat, že Chauvin použil proti neozbrojenému Floydovi skutečně nadměrné a nepřiměřené násilí, porušil své povinnosti policisty a dopustil se vraždy druhého stupně. Hrozí mu až 40 let vězení.

Obhájce: Použití síly bylo nezbytné

Naopak Chauvinův obhájce Eric Nelson ve své úvodní řeči prohlásil, že použití hrubé síly sice „nebylo líbivé, bylo však nezbytné”. Připomněl, že Floyd užíval drogy a že údajně trpěl dlouhodobými zdravotními obtížemi.

„Nebyl to jednoduchý zápas,” řekl o chaotické scéně při Floydově zatýkání. Dodal přitom, že výkřiky kolemjdoucích „odvedly pozornost policistů od péče o pana Floyda”.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni 25. května poté, co se jej policie snažila v Minneapolisu zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog.

Na videu se zatýkaný ale již nesnaží bránit. Floyd podle státního zástupce Blackwella celkem 27krát prosil, aby jej Chauvin nechal dýchat, strážník ho ale nepustil. Floyd ztratil vědomí a o několik okamžiků později zemřel v blízké nemocnici. Jeho smrt vyvolala masivní a místy násilné protesty v desítkách amerických měst a následně i ve světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků