Hlavní obsah
Ovládání odpalování rakety Minuteman III Foto: Profimedia.cz

Sedmnáct důstojníků USAF propadlo při testech odpalování jaderných raket

Americké letectvo USAF zbavilo v dubnu sedmnáct důstojníků oprávnění odpalovat rakety s jadernými hlavicemi Minuteman III. Agentura AP uvedla, že k podobným krokům letectvo čas od času přistupuje, takto vysoký počet postižených důstojníků ale označila za "bezprecedentní".

Ovládání odpalování rakety Minuteman III Foto: Profimedia.cz
Sedmnáct důstojníků USAF propadlo při testech odpalování jaderných raket

V březnu 91. raketové křídlo na základně Minot v Severní Dakotě prověřila inspekce. Při testech neuspělo 17 důstojníků u zkoušek z odpalování jaderných raket Minuteman III. Dostali hodnocení D, uvedla CBS.

"Abych řekl pravdu, jsme nyní v krizi," uvedl velitel jednotky Jay Folds poté, co 17 jejích členů ztratilo oprávnění odpalovat jaderné střely, kterých má jednotka patnáct. Důstojníci přišli o oprávnění na šedesát dní, po nichž budou moci zase jít ke zkouškám.

Agentura AP ale má k dispozici informace o tom, že v jednotce se 17 suspendovanými důstojníky vládla "kultura netečnosti". Přinejmenším jednou někdo záměrně porušil předpisy pro zacházení s jadernými zbraněmi. Letectvo nicméně uvedlo, že tento ani další prohřešky neohrozily bezpečnost americké jaderné výzbroje.

Start rakety Minuteman III

Foto: Profimedia.cz

Problémy na základně Minot jsou poslední z řady podobných neúspěchů, se kterými se v uplynulých letech potýkaly americké jaderné síly. Již v roce 2008 varovala expertní zpráva, vypracovaná pro Pentagon, před "dramatickým a nepřijatelným úpadkem" zápalu pro tento bojový úkol, který má počátky ve studené válce mezi Spojenými státy a Svazem sovětských socialistických republik.

Tehdejší ministr obrany Robert Gates se v témže roce zbavil vrcholných civilních i vojenských představitelů letectva po sérii pochybení včetně letu bombardéru se střelami s jadernými náložemi přes celé Spojené státy. Letectvo pak přijalo opatření, která měla zvýšit výkonnost jaderných sil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků