Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump před ocelovou bariérou na hranicích s Mexikem Foto: Profimedia.cz

S Trumpovou novou bariérou si pašeráci hravě poradí, stačí ocaska

Fyzický symbol prezidentského úřadu Donalda Trumpa – nové úseky bariéry na hranici s Mexikem z ocelových sloupků vysokých devět až 15 metrů – není nepřekonatelný, ačkoli šéf Bílého domu tyto úseky na mítincích vychvaluje jako „v podstatě neproniknutelné“.

Americký prezident Donald Trump před ocelovou bariérou na hranicích s Mexikem Foto: Profimedia.cz
S Trumpovou novou bariérou si pašeráci hravě poradí, stačí ocaska

Průchod pro dospělého člověka v nich prořezávají běžně dostupnou aku pilou, známou u nás jako „ocaska“, mexické pašerácké gangy hnané lukrativními zisky, které jdou do miliard dolarů. Listu The Washington Post to sdělily informované zdroje pohraniční stráže.

Speciální čepel rozřízne sloupek a jeho betonové ukotvení a pak ho lze velkou pákou snadno odklonit, jelikož je uchycen až nahoře. Když pohraničníci zjistí poškození, následují je svářecí čety, ale pašeráci se vracejí, protože svary jsou měkčí.

Ocaska/mečová pila. Ilustrační foto

Foto: Profimedia.cz

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa chce během dekády investovat 18 miliard dolarů do výstavby zdi na hranici s Mexikem. Její vybudování bylo jedním z nejvýznamnějších slibů Trumpovy předvolební kampaně. Na zhruba 1000 z celkových 3200 kilometrů hranice mezi oběma zeměmi již nyní stojí plot, který kvůli nelegálním přechodům a pašování drog nechala v 90. letech postavit administrativa prezidenta Billa Clintona.

Podle návrhu amerického úřadu pro cla a ochranu hranic by měla být bariéra do září 2027 prodloužena o dalších 505 kilometrů, takže by pokrývala téměř polovinu hranice.

Návrh Trumpovy vlády také počítá s výměnou či posílením bariéry na 651 kilometrech, kde již plot stojí.

Hraniční zeď, která má zabránit pašování narkotik a pronikání imigrantů z Mexika, slíbil prezident Donald Trump voličům během předloňské volební kampaně, uvedl ale jen minimum podrobností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků