Hlavní obsah
Tamerlan Carnajev Foto: ČTK/AP

Ruská rozvědka odposlechla Carnajevovy plány na svatou válku

Ruské úřady údajně v roce 2011 tajně nahrály telefonický rozhovor, v němž jeden z bratří Carnajevových diskutuje s matkou o svých plánech zapojit se do islámské svaté války (džihádu). Informovala o tom v sobotu agentura AP s odvoláním na nejmenované americké činitele.

Tamerlan Carnajev Foto: ČTK/AP
Ruská rozvědka odposlechla Carnajevovy plány na svatou válku

Tamerlan Carnajev, který je spolu s bratrem Džocharem podezřelý z pumového útoku v cíli bostonského maratonu, se svou matkou Zubejdou ve zmíněném telefonátu prý hovořil o možné cestě do Palestiny. Tamerlan nicméně viděl jako problém, že nezná tamní jazyk.

Další nahraný telefonický rozhovor zachycený ruskou rozvědkou se prý odehrál mezi matkou podezřelých a mužem, který žije na jihu Ruska v oblasti Kavkazu a je vyšetřován FBI.

Američtí činitelé sdělili, že Rusko tyto tajné informace předalo Spojeným státům před několika dny. Ve zmíněných telefonátech nebylo nic, co by naznačovalo přípravu útoku na území USA, dodaly uvedené zdroje.

Matka atentátníků z Bostonu viní USA ze zabití syna

Video: Novinky/Reuters

Při bombovém atentátu v cíli bostonského maratonu zahynuli 15. dubna tři lidé a dalších více než 250 utrpělo zranění.

Čečenští manželé Carnajevovi se i s dětmi v roce 2002 přestěhovali do USA, ale po deseti letech se vrátili do Dagestánu. Ve Spojených státech se rozvedli, oba synové po jejich odjezdu v USA zůstali. Po bostonském atentátu Tamerlan při útěku před policisty zemřel. Jeho bratr Džochar se ve vězeňské nemocnici léčí kvůli vážným zraněním, která mu způsobily střely bostonských policistů při dramatickém zatýkání.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků