Hlavní obsah
Tanker. Ilustrační foto Foto: Mosab Omar, Reuters

Remorkér zachránil u Aljašky bezvládný tanker, nyní poputuje do přístavu

Tažné plavidlo začalo v neděli v noci táhnout do bezpečného přístavu nákladní loď Golden Seas se skoro dvěma miliony litrů pohonných hmot, které u Aljašky v bouři vysadily motory a která byla unášena proudy. Loď by měla být v pondělí v Dutch Harbor na jednom z Aleutských ostrovů, informovala agentura AP.

Tanker. Ilustrační foto Foto: Mosab Omar, Reuters
Remorkér zachránil u Aljašky bezvládný tanker, nyní poputuje do přístavu

Mluvčí pobřežní stráže řekl, že plavidla se potýkají se šestimetrovými vlnami, ale že během příštích 24 hodin by se podmínky měly zlepšit. Neměl žádné zprávy, že by někdo z dvacetičlenné posádky víc než dvousetmetrové lodi utrpěl nějaké zranění.

Zásah tažné lodi utišil obavy, že loď s porouchanými motory by mohla narazit na mělčinu. Žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí, uvedla pobřežní stráž.

Bouře unášela plavidlo směrem k ostrovu Atka přibližně 2100 kilometrů jihozápadně od města Anchorage. V noci na sobotu se počasí umoudřilo a loď mohla s omezeným výkonem motorů plout nízkou rychlostí dále na volné moře. Tažné plavidlo Viking II se k ní dostalo během noci místního času.

Loď Golden Seas o délce 223 metry plující pod liberijskou vlajkou veze z Kanady do Spojených arabských emirátů náklad semen řepky, dva milióny litrů těžkého oleje pro lodní motory, 45 tisíc litrů nafty a 40 tisíc litrů maziva. Silné vichry o rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu a vlny dosahující devíti metrů vyřadily turbodmychadla u jejích motorů.

Loď bude v Dutch Harbor opravena a poté by měla pokračovat v plavbě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků