Hlavní obsah
 

Rasové nepokoje ve Fergusonu zkrotí Národní garda

Guvernér státu Missouri Jay Nixon nařídil nasadit ve Fergusonu zmítaném rasovými nepokoji Národní gardu, aby „pomohla obnovit klid a pořádek”. Učinil to poté, co v neděli večer začali demonstranti stavět barikády, házeli na policisty zápalné lahve a zaútočili na několik obchodů.

 
Rasové nepokoje ve Fergusonu zkrotí Národní garda

„Kvůli těmto záměrným, koordinovaným a zesilujícím se násilným útokům na životy a majetek ve Fergusonu jsem nařídil mimořádně zdatným mužům a ženám z Národní gardy Missouri, aby obnovili klid a pořádek v této komunitě,“ řekl Guvernér podle CNN.

Popřel současně, že by zákaz vycházení, který byl poprvé uplatněn ze soboty na neděli a opětovně z neděle na pondělí, vyostřil situaci: „Těm, kteří by chtěli tvrdit, že právě zákaz vycházení vedl k násilí, bych připomenul, že k prvnímu incidentu došlo tři a půl hodiny předtím, než začal zákaz vycházení platit.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nedělní protest ve Fergusonu

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Tvrdé střety mezi černošskými demonstranty a policií ve Fergusonu na předměstí St. Louis pokračovaly i v noci na pondělí navzdory zákazu vycházení platnému od půlnoci.

Policie zasáhla proti čtyřem stovkám demonstrantů, mezi nimiž byli i rodiče s dětmi, po deváté večer.

Policejní jednotky ve Fergusonu u svých vozidel poté, co použily slzný plyn

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Kapitán policie Ron Johnson řekl: „Neděle začala modlitbami, ale po setmění se to velmi změnilo. Během poklidné demonstrace vandalové napadli a vyrabovali několik obchodů.” Poté co dva civilisté vystřelili a začaly vzduchem létat Molotovovy koktejly, neměli policisté podle Johnsonona „jinou možnost než přitvrdit reakci“.

Nejprve použili dýmovnice a slzný plyn, pak stříleli ohlušující granáty a gumové projektily. Někteří z demonstrantů si vodou vymývali oči, další měli potíže popadnout dech.

Jednotka pořádkové policie připravená ve Fergusonu k zásahu.

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Nejsilnější střety byly u obchodu Quick Trip na benzínové pumpě, kde byl minulý týden zastřelen Michael Brown, který údajně dával policistům najevo, že je neozbrojený, když se ho pokoušeli dopadnout po krádeži.

Demonstrant ve Fregusonu se shýbá pro granát se slzným plynem, aby ho hodil mezi policisty.

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Třetí pitva

Browna zastřelil osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson. Brownovu smrt přijelo do Fergusonu vyšetřovat čtyřicet federálních agentů FBI. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že „kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny” nařídil další, v pořadí už třetí pitvu těla zabitého mladíka.

Policisté reagují na rabování ve Fergusonu.

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna podle deníku The New York Times potvrdila, že mladík byl zastřelen šesti ranami, čtyřmi do pravé paže a dvěma do hlavy. Původní zpráva uváděla jen, že byl zastřelen, ale ne kolika ranami.

Policista sleduje průběh zásahu ve Fergusonu po použití slzného plynu.

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Guvernér Missouri Jay Nixon kritizoval, že policie zveřejnila záznam bezpečnostních kamer ukazujících, jak Brown kradl v obchodě doutníky. Podle něj to působí jako snaha očerňovat mrtvého, který nebyl policií zadržen, ale zastřelen. „To umocnilo emoce.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků