Hlavní obsah
Raketoplán Endeavour Foto: Pierre Ducharme , Reuters

Raketoplány NASA jsou na prodej

Americkému Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) se nedostává peněz. Rozhodl se proto prodat své raketoplány, které mají přestat létat v roce 2010. Cena strojů Discovery, Atlantis nebo Endeavour začíná na 42 miliónech dolarů (přes 770 miliónů korun).

Raketoplán Endeavour Foto: Pierre Ducharme , Reuters
Raketoplány NASA jsou na prodej

NASA čelí deficitu v rozpočtu na Ares, raketu nové generace, která má astronauty znovu vynést na Měsíc v roce 2015. Cena 42 miliónů USD za jeden raketoplán je jen počáteční a zahrnuje i náklady na detoxikaci, která u každého stroje přijde minimálně na šest miliónů. Také doprava je v ceně.

Zájemce raketoplán dostane s veškerým zařízením kromě hlavních motorů. Ty budou prodávány zvlášť, jeden až za 800 tisíc dolarů (téměř 15 miliónů korun). Za jejich dopravu si zákazník už bude muset připlatit.

Úřad nehodlá raketoplány nabízet kdekomu. Zatím jedná se vzdělávacími institucemi, muzei a dalšími organizacemi. Ke koupi přirozeně budou oprávněni jen Američané. Prodány zřejmě budou jen dva stroje, třetí asi zůstane ve vlastnictví vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků