Hlavní obsah

Radar nebude, signalizují nové výroky Baracka Obamy

Americký prezident Barack Obama při svém pondělním projevu před válečnými veterány v Phoenixu odmítl utrácet peníze za drahé obranné projekty. Žádný sice nejmenoval, ale je jasné, že se jednalo o projekty americké agentury pro protiraketovou obranu MDA. Právě ta má garantovány speciální způsoby financování projektů, které Obama tvrdě kritizoval. MDA je garantem protiraketového deštníku v Evropě, jehož součástí by měl být i radar v Brdech a sila v Polsku.

Radar nebude, signalizují nové výroky Baracka Obamy

Obama, kterého citoval web listu The Boston Globe, sice nejmenoval žádný konkrétní vojenský program, ale napadl „neobhajitelné smlouvy bez stanovených nákladů, které přicházejí daňové poplatníky na miliardy a při nichž se obohacují jen dodavatelé". Kritizoval speciální zájmy a exotické projekty, které se oproti plánům opozdily a náklady na ně překročily o miliardy rozpočet.

 

Právě takto jsou však definovány projekty amerického úřadu pro protiraketovou obranu MDA, jejichž součástí má být i radar v Brdech. MDA nemá stanovený u jednotlivých projektů cíl, aby se vyvíjené zbraně mohly průběžně měnit podle proměn hrozeb. Navíc vývoj antiraket GBI, jaké mají být v Polsku, vázne a testy nebyly prováděny v operačních výškách, což si vyžádalo navýšení nákladů.

Jazykové vzdělání místo sofistikovaných nepotřebných zbraní

Obama také napadal zákonodárce, kteří se snaží zachránit některé projekty a zaštiťují se tím, že „chrání pracovní místa výrobou věcí, které nejsou potřeba“. Jednalo se o útok na pokus dál vyrábět nákladný stíhací letoun F-22 Raptor, který podle něj odpovídá potřebám studené války.

Zaútočil i na lobbisty, kteří prosazují zbraně, jež ani armáda nechce. V tomto případě se jednalo o trysková transportní letadla, o něž Pentagon neprojevil zájem, a o nové motory pro vyvíjený stíhací letoun F-35. Vývoj těchto motorů je podle vojenských velitelů mrháním prostředky, přesto jsou peníze na tyto projekty v rozpočtu. V rozpočtu je i nová flotila prezidentských helikoptér.

Americký prezident zažertoval i na téma supermoderní helikoptéry, konstruované pro jeho evakuacii v případě jaderného útoku: "Mělo to kromě jiného místo, kde jsem si mohl v době útoku uvařit. Něco vám řeknu. V případu nukleárního útoku na Spojené státy bych se po něčem k snědku sháněl až na posledním místě," řekl Obama za aplausu a smíchu přítomných veteránů. I tento projekt Pentagon nedávno zastavil.

Obama uvedl i vizi současné armády. Podle něj 21. století potřebuje hbité, dobře vyzbrojené bojové síly, které ovládají více jazyků. „Protože v 21. století se vojenská síla nepoměřuje jen zbraněmi, které mají naše jednotky, ale také jazyky, jimiž hovoří a tím, jak rozumí různým kulturám.“

O byla to i jasná narážka na problémy Američanů v Iráku a v Afghánistánu. Obama přitom obhajoval kritizované vyslání posil do Afghánistánu s tím, že to bylo nevyhnutelné, protože právě v této zemi měli základnu teroristé z al-Kajdy , kteří zaútočili 11.  září 2001 na USA.

„To nebyla válka na přání, ale válka z nutnosti. Ti, co napadli 11. září Ameriku, plánují opakování útoků.“ Úspěch Tálibánu podle něj zajistí al-Kajdě bezpečná útočiště, aby mohla zabíjet další Američany.

Demonstrace a pomoc veteránům

Veteránům americký prezident slíbil, že jim i v recesi zůstane zajištěna zdravotní péče a nebudou připraveni o výhody.

Čelit musel i demonstrujícím odpůrcům. Někteří si vzali zbraně, aby dali najevo, že se obávají, že Obama omezí ústavou dané právo Američanů nosit zbraň nebo některé jejich druhy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků