Hlavní obsah
Policisté odváží starostku Arceovou do bezpečí Foto: Daniel James, Reuters

Protivládní protesty v Bolívii. Starostku vláčeli městem, polili barvou a ustřihli jí vlasy

Rozzuření příznivci opozice v bolívijském městečku Vinto napadli ve čtvrtek místní starostku Patricii Arceovou. Polili ji barvou, ustřihli vlasy, táhli ji ulicemi a donutili ji podepsat rezignační dopis. Arceovou viní ze smrti tří demonstrantů, informovala BBC.

Policisté odváží starostku Arceovou do bezpečí Foto: Daniel James, Reuters
Protivládní protesty v Bolívii. Starostku vláčeli městem, polili barvou a ustřihli jí vlasy

Protestující dav vydal starostku do rukou policie až po několika hodinách. Protivládní demonstranti si na Arceové vylili zlost poté, co při blokádě jednoho z mostů ve městě přišli o život tři lidé.

Dva z nich zemřeli při konfliktu s příznivci současného prezidenta Eva Moralese. To protivládní demonstranty rozzuřilo a vydali se na radnici.

Kontroverzní volby

Starostku obvinili z podpory provládních příznivců i prezidenta a dávali jí za vinu všechna tři úmrtí. „Vražedkyně, vražedkyně,“ volali.

Starostku pak bosou dovlekli na most, donutili ji pokleknout, ustřihli jí vlasy a polili rudou barvou. Arceová byla také donucena podepsat rezignační dopis. Demonstranti poté podpálili a rozbili většinu oken radnice.

Bolívijci protestují proti říjnovým výsledkům prezidentských voleb

Foto: Juan Karita, ČTK/AP

Útok na Arceovou je součástí řady násilných střetů mezi vládními příznivci a odpůrci v důsledku kontroverzních prezidentských voleb. Napětí roste od volební noci 20. října, kdy se z nevysvětlitelných důvodů na 24 hodin přestaly počítat výsledky.

Pozastavení vyvolalo podezření mezi příznivci opozičního kandidáta Carlose Mesy. Ti tvrdí, že výsledky byly zmanipulovány tak, aby u moci zůstal současný prezident Morales.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků