Hlavní obsah
Speciálně upravený ATR 42-500 měl v Afghánistánu provádět akce namířené proti prodeji opia, ze kterého se financuje činnost radikálů. Foto: Profimedia.cz

Protidrogový speciál za miliardy Američané do Afghánistánu nikdy nepošlou

Měla to být jedna z klíčových zbraní v boji proti drogovým aktivitám afgánského hnutí Tálibán, jenže místo toho dlí speciálně vybavený americký letoun již sedm let na domovské základně. Stroj, který přišel americké daňové poplatníky už na 86 miliónů dolarů (2,15 miliardy korun), stále není plně vybaven a do Afghánistánu nikdy nezamíří. Agentura pro potírání narkotik (DEA) se totiž z této země již stáhla.

Speciálně upravený ATR 42-500 měl v Afghánistánu provádět akce namířené proti prodeji opia, ze kterého se financuje činnost radikálů. Foto: Profimedia.cz
Protidrogový speciál za miliardy Američané do Afghánistánu nikdy nepošlou

Americký protidrogový letoun za miliardy léta zahálí v hangáru

Podle agentury AP zjistil audit amerického ministerstva spravedlnosti, že DEA zakoupila ve spolupráci s ministerstvem obrany před sedmi lety letoun ATR 42-500, který hodlala vybavit moderní pátrací a monitorovací technikou a vyslat do Afghánistánu, kde prováděla akce namířené proti prodeji opia financujícímu činnost radikálů.

Jenže kvůli sérii pochybení postupně náklady vzrostly až na zmíněných 86 miliónů, což je čtyřnásobek původní částky. Například přebytečné součásti, které nejsou kompatibilní se žádným jiným letadlem agentury, vyšly podle auditu na 8,5 miliónu dolarů.

Hangár v Afghánistánu, kde měl být stroj parkován a který patrně nikdy nebude využit, stál další dva milióny.

Místo Afghánistánu Jižní Amerika

Agentura v reakci na zprávu ministerstva připustila, že měla lépe dohlížet, za co utrácí své peníze. Letoun prý, pokud se jej v již mnohokrát odloženém termínu stanoveném nyní na červen podaří dokončit, hodlá nasadit v Latinské Americe.

Neefektivní hospodaření penězi určenými pro americké bezpečnostní složky působící v minulých letech v Afghánistánu není centrem zájmu úřadů poprvé.

Již v lednu vyšlo najevo, že Pentagon investoval do nesmyslných či předražených projektů v zemi desítky miliónů dolarů. Jedním z nich bylo vybudování plnicí stanice na plyn pro automobily na tento pohon (pro běžné Afghánce nedostupné), která stála 43 miliónů dolarů, ačkoli v sousedním Pákistánu prý přijde na nejméně stokrát nižší částku.

Dalším pak pokus rozjet v Afghánistánu chov vzácného plemene italských koz produkujících vlnu, který přišel na šest miliónů dolarů, aniž by o osudu zvířat byly nějaké další zprávy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků