Hlavní obsah
 

Přívaly sněhu, silný mráz, prudký pokles tlaku. USA bičuje mohutná bouře

Severovýchod Spojených států bičuje ve čtvrtek mohutná sněhová bouře, která v posledních hodinách už zasypala sněhem řadu silnic a na americkém východním pobřeží připravila o elektřinu desetitisíce lidí. Meteorologové varují, že bouře s sebou přinese silný mráz. Nad USA je níže, u níž prudce poklesl tlak - za pouhých 21 hodin to je o 53 hektopascalů, což je nevídaný rekord, uvedla CNN.

 
Přívaly sněhu, silný mráz, prudký pokles tlaku. USA bičuje mohutná bouře

Rychlý pokles tlaku přinesl blizard, před kterým meteorologové varovali od Virginie až po Maine, kde žije 13 miliónů lidí. Sněhovou bouři provází vítr o rychlosti sto kilometrů za hodinu, aerolinky proto zrušily tisíce čtvrtečních letů a uzavřeny zůstaly školy v New Yorku, Filadelfii, Baltimoru, Providence a Bostonu, v pátek se zavřou i v Buffalu.

Sněžný pluh projíždí Brooklynem

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Bouře postupuje podél pobřeží od jihu, některé oblasti Floridy, Georgie, Severní Karolíny a Virginie kvůli ní vyhlásily stav ohrožení a úřady varovaly řidiče, aby počítali s velkým zdržením. Některé silnice v těchto státech byly ráno uzavřeny, dalšími se může projet, ale jen s velkými obtížemi.

Část Nové Anglie včetně Bostonu zapadla sněhem, další přívaly - až 30 centimetrů má ještě napadnout. O deset centimetrů méně se ho čeká v New Yorku až 15 cm ve Filadelfii. Sněžilo však i v místech, kde sníh bývá vzácný, u Charlestonu v Jižní Karolíně napadlo přes deset centimetrů a dva centimetry dokonce ve floridském Tallahassee, kde sněžilo poprvé od roku 1989.

„Při tomhle množství sněhu se může stát, že půl hodiny po průjezdu pluhu bude silnice vypadat, jako by tam neprojel,” varoval obyvatele Bostonu starosta Marty Walsh a vyzval řidiče k trpělivosti.

Sněžné pluhy čistí Loganovo letiště v Bostonu.

Foto: Brian Snyder, Reuters

Podle televize CNN bylo zrušeno 3300 letů plánovaných na čtvrtek. Newyorské letiště LaGuardia například zrušilo přes 90 procent čtvrtečních odletů, společnost American Airlines zase nepočítá se žádným pravidelným odletem z Bostonu.

Muž odklízí sníh u newyorské ulice.

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Bouře připravila v Georgii, Severní Karolíně či Virginii o proud přes 70 tisíc odběratelů. Bez proudu bylo i 8000 lidí na Floridě. V Connecticutu se kvůli silnému větru nemohli energetici opravovat stržená elektrická vedení.

Sněhová fréza odstraňuje sníh před newyorskou burzou.

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Ve městě Savannah v Georgii vykolejilo několik vagonů dálkového vlaku společnosti Amtrak, hlášena nebyla žádná zranění.

Bouře postupuje východem Spojených států v době, kdy se země potýká již od konce minulého roku s mrazivým počasím. Jen během tohoto týdne zemřelo v souvislosti s chladem 12 lidí, z toho šest ve státě Wisconsin a čtyři v Texasu, kam mrazy přicházejí jen výjimečně. Meteorologové předpovídají, že teploty poklesnou na severovýchodě země až k minus deseti stupňům Celsia.

Řidič v New Jersey čeká, až ho vytáhne odtahovky, zatímco sněžný pluh prohrnuje silnici.

Foto: Julio Cortez, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků