Hlavní obsah
Senátor Bernie Sanders Foto: Ricardo Arduengo, ČTK/AP

Primárky ve Wisconsinu vyhráli Sanders a Cruz

Demokratické primárky ve Wisconsinu na severu USA vyhrál podle prvních odhadů po uzavření volebních místností vermontský senátor Bernie Sanders. V republikánských primárkách zřejmě první místo obsadil texaský senátor Ted Cruz před miliardářem Donaldem Trumpem a ohijským guvernérem Johnem Kasichem.

Senátor Bernie Sanders Foto: Ricardo Arduengo, ČTK/AP
Primárky ve Wisconsinu vyhráli Sanders a Cruz

Po sečtení zhruba 90 procent hlasů jich měl Sanders na kontě 56,3 procenta, zatímco jeho soupeřka Hillary Clintonová jen 43,4. Texaský senátor Cruz ve Wisconsinu zatím nad favoritem republikánského klání Donaldem Trumpem vede se 48,8 procenty hlasů o více než 14 procentních bodů. Ohijský guvernér Kasich dosáhl po sečtení téměř 90 procent hlasů zatím na 14,2 procenta.

Počty dosud získaných delegátů
Donald Trump740
Ted Cruz 541
 John Kasich
144
 Odstoupivší 
 Marco Rubio
 166
 Ben Carson  9
 Jeb Bush
  4
 Carly Fiorinová   1
 Mick Huckabee
  1
 Rand Paul
  1

Bojovný Sanders

"S naším vítězstvím dnes (v úterý) večer ve Wisconsinu nyní máme na kontě vítězství v sedmi z osmi posledních volebních shromáždění a primárek," řekl shromážděným podporovatelům Sanders, který i přes poslední úspěchy zůstává v počtu delegátů daleko za Clintonovou.

Povzbuzení do dalších bojů

Primárky ve Wisconsinu přitahují velkou mediální pozornost mimo jiné proto, že průzkumy nedávaly velkou šanci na vítězství dosavadním favoritům Donaldu Trumpovi ani Hillary Clintonové.

Počty dosud získaných delegátů
 jméno celkový počet
 delegáti
Hillary Clintonová 1743
 1229
Bernie Sanders
1056  912

Ani dobrý výsledek Cruze a Sanderse ve Wisconsinu podle analytiků sice na postavení Trumpa a Clintonové jako favoritů nic nezmění, mohl by ale podpořit jejich kampaň a dodat jim síly k soubojům v dalších státech.

Wisconsin byl jediným státem, kde se v úterý hlasovalo. Stát na severu USA má 5,7 miliónu obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků