Hlavní obsah
 

Při požáru sirotčince na Haiti zahynulo nejméně 15 dětí

Nejméně patnáct dětí zahynulo při rozsáhlém požáru sirotčince na Haiti. Asi polovina z obětí jsou kojenci a batolata, většina se jich udusila kouřem. Řada dalších utrpěla zranění, informovala v sobotu agentura AP. Příčina neštěstí v zařízení, které bez licence provozovala církevní organizace ze Spojených států, zatím není známa.

 
Při požáru sirotčince na Haiti zahynulo nejméně 15 dětí

Požár zachvátil už ve čtvrtek večer sirotčinec ve městě Kenscoff, které leží jižně od haitské metropole Port-au-Prince. Podle místního listu Le Nouvelliste trvalo hasičům a záchranářům více než hodinu, než na místo neštěstí dorazili.

Příčina neštěstí zatím není známa. Podle agentury AP, která hovořila s jednou ze zaměstnankyň sirotčince, se v zařízení používaly kvůli problémům s dodávkou elektřiny ke svícení svíčky.

„Vyzývám příslušné úřady, aby urychleně přijaly opatření ke zjištění příčin tohoto dramatu,” napsal na Twitteru haitský prezident Jovenel Moise.

Příslušník haitské civilní ochrany dohašuje sirotčinec

Foto: Jeanty Junior Augustin, Reuters

Haiti je nejchudší zemí západní polokoule. Většina dětí v místních sirotčincích ovšem vůbec nejsou sirotci. Podle agentury DPA je stále častější, že rodiče své děti odkládají, protože nejsou schopni se o ně sami postarat.

Podle loňského průzkumu místních úřadů splňovalo ze 754 haitských sirotčinců, v nichž žilo téměř 26 000 dětí, předepsaná pravidla jen 35. Provozovatelem sirotčince, který zachvátil požár, byla církevní organizace ze Spojených států. Agentura Reuters s odvoláním na ředitelku haitské sociální služby Arielle Jeanty Villedrouinovou uvedla, že organizace neměla k provozování sirotčinců příslušnou licenci.

Příslušníci haitské civilní ochrany před vyhořelým sirotčincem

Foto: Jeanty Junior Augustin, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků