Hlavní obsah
 

Při explozích v texaské chemičce vyletěla do vzduchu zpracovatelská věž, 60 tisíc evakuovaných

Dvě středeční mohutné exploze v chemičce v texaském městě Port Neches si vynutily evakuaci 60 000 lidí, uvedla stanice CBS. Výbuchy v chemičce, při nichž vyletěla do vzduchu i velká zpracovatelská věž, si vyžádaly tři zraněné. Nikdo není pohřešován.

 
Při explozích v texaské chemičce vyletěla do vzduchu zpracovatelská věž, 60 tisíc evakuovaných

První exploze ve středu v jednu ráno vyrazila okna a dveře u domů v okolí. Cítit byla až na vzdálenost 50 kilometrů.

Z továrny se za svítání valila mračna toxického kouře, který byl vidět na míle daleko. „Celý dům se otřásl. Bylo to jako malé zemětřesení,“ řekla jedna z místních obyvatelek.

Požár chemičky TPC v texaském Port Neches

Foto: 12newsnow.com, Reuters

Odpoledne následoval další mohutný výbuch, kvůli němuž vydaly úřady evakuační příkaz pro všechny obyvatele v okolí chemičky v okruhu 7,5 km.

Soudce v okrese Jefferson Jeff Branick řekl, že během dne otřáslo chemičkou mnoho dalších menších explozí: „Jsme mimořádně vděční, že nikdo nezahynul.“ Zatím není jasné, kdy bude evakuační příkaz zrušen.”

Při explozi v chemičce v Port Neches vyletěla do vzduchu zpracovatelská věž

Foto: Erwin Seba, Reuters

Exploze poničila nejméně tři velké zásobníky chemikálií.

Zástupce chemické firmy TPC Troy Monk, který má na starosti zdraví a bezpečnost, uvedl, že žádný zaměstnanec není nezvěstný. Tři lidi – dva zaměstnanci a jeden pracovník najaté firmy – byli zraněni, ale už byli propuštěni z nemocnice.

Požár chemičky TPC v texaském Port Neches

Foto: 12newsnow.com, Reuters

V továrně je několik druhů chemikálií, především hořlavý butadien, který se používá třeba při výrobě syntetického kaučuku použitého v pneumatikách i v dalších plastech. Butadien je karcinogenní a při dlouhodobém působení vede ke kardiovaskulárním a neuropatickým poruchám.

Měření ale neprokázala, že by úrovně jedovatých látek v ovzduší byly zdraví nebezpečné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků