Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters

Prezidentské volby by se mohly odložit, naznačil Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek naznačil, že by se mohl kvůli epidemii koronaviru pokusit prosadit odložení listopadových prezidentských voleb, v nichž bude o obhájení mandátu bojovat s demokratickým kandidátem Joem Bidenem. Na to by ale potřeboval většinu v Kongresu, kterou nemá.

Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters
Prezidentské volby by se mohly odložit, naznačil Trump

„S univerzálně pojatým korespondenčním hlasováním by šlo o nejvíce nepřesné a podvodné volby v historii. Šlo by o obrovskou ostudu pro Spojené státy. Odložit volby, dokud lidé nebudou moci řádně a bezpečně volit?” napsal šéf Bílého domu na Twitteru.

Trump korespondenční hlasování kritizuje dlouhodobě. Podle agentury Reuters teď bez dalšího vysvětlení poznamenal, že korespondenční hlasování může být zneužito k volebním podvodům. Důkazy ale nepředložil. V historii amerických voleb se ani žádný případ masivního zneužití korespondenčního hlasování nevyskytl.

K tomu, aby mohl prosadit odložení prezidentských voleb, by prezident potřeboval změnit federální zákon, k čemuž ale nemá potřebnou většinu v zákonodárném sboru.

Podle CNN Trump svou zmínkou o možném odkladu voleb posílil obavy, že se pokusí nějakým způsobem obejít hlasování. V předvolebních průzkumech před ním Biden vede už s dvojciferným náskokem.

V posledním průzkumu zadaném televizí ABC News a listem Washington Post má bývalý viceprezident navrch dokonce o 15 procentních bodů. Toto číslo se ale týká podpory mezi registrovanými voliči, u "pravděpodobných voličů" byl rozdíl o pět bodů nižší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků