Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Yuri Gripas, Reuters

Prezident Obama podepsal zákon o zvýšení dluhového limitu USA

Americký prezident Barack Obama podepsal zákon o zvýšení limitu amerického dluhu. Vláda tím na další rok získala možnost půjčovat si peníze na provoz státu a splácení mezinárodních závazků. Spojené státy se díky zákonu, který Kongres schválil tento týden, vyhnou riziku platební neschopnosti.

Americký prezident Barack Obama Foto: Yuri Gripas, Reuters
Prezident Obama podepsal zákon o zvýšení dluhového limitu USA

Obama podepsal zákon během víkendového pobytu v kalifornském resortu Rancho Mirage a zvýšení dluhového limitu, které ve Sněmovně reprezentantů loni dlouho blokovali republikáni, nijak nekomentoval.

Zákon nejméně na rok rozptýlil obavy Američanů o finance na provoz státní správy a uklidnil finanční trhy, na nichž stoupala nervozita s blížícím se datem 27. února, kdy měly administrativě dojít peníze na splácení závazků.

Limit pro zadlužení byl v posledních letech předmětem ostrých sporů mezi demokraty a republikány, kteří využívali tohoto kdysi rutinního kroku k požadavkům na omezení výdajů Obamovy administrativy. Spor o financování vládních úřadů na podzim vedl k jejich částečnému uzavření. Republikáni nakonec ustoupili a vyšli z tohoto střetu méně populární.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků