Hlavní obsah
 

Počet obětí erupce ohnivé sopky v Guatemale překročil stovku

Obětí erupce guatemalské sopky Volcán de Fuego je už 109, oznámil ve čtvrtek guatemalský Národní forenzní ústav (Inacif). Bilance ale bude horší, pohřešováno je nadále dalších skoro 200 lidí, uvedla agentura AP. Záchranáři pozastavili pátrací akce.

 
Počet obětí erupce ohnivé sopky v Guatemale překročil stovku

Záchranáři ve čtvrtek přerušili pátrání po obětech ve zničených vesnicích, což některé obyvatele přimělo k riskantní práci s primitivními nástroji na vlastní pěst. Guatemalská agentura pro zvládání přírodních katastrof CONRED uvedla, že klimatické podmínky a stále rozžhavený vulkanický materiál ohrožují záchranáře.

V úvahu je třeba brát i skutečnost, že od erupce už uplynulo 72 hodin. Úřady přitom už dříve uváděly, že po takové době je krajně nepravděpodobné, že by mohl v popelu, bahně a sutinách domů někdo přežít. Kromě toho ve středu silně pršelo a půda je nestabilní, zdůraznil mluvčí policie Pablo Castillo.

Vulkanologové před erupcí varovali

Guatemalská prokuratura mezitím nařídila vyšetřit, zda byly náležitě dodrženy všechny postupy pro případ mimořádné události. Mnozí obyvatelé se totiž nemohli včas evakuovat. CONRED čelí kritice, že nevyhlásil evakuaci včas, vulkanologové upozorňovali na hrozbu výbuchu sopky už v neděli ráno, CONRED se hájí, že informace nebyly dostačující na vyhlášení evakuace.[celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry katastrofy v Guatemale

Video: Reuters

Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe, jehož jméno zní v překladu ohnivá sopka, vybuchl v neděli a rychle začal do okolí chrlit lávu a kouř. Brzy se široká oblast, včetně části hlavního města Guatemaly, pokryla vrstvou těžkého popela. Nejvíce postižené jsou osady Los Lotes a El Rodeo.

Nedělní erupce vulkánu byla podle agentury Reuters nejsilnější za čtyři desetiletí. Úřady vyhlásily kalamitní stav ve třech departementech. V nouzových evakuačních střediscích přebývá kolem 3500 lidí. Guatemalská agentura pro zvládání přírodních katastrof CONRED uvedla, že celkem erupce sopky postihla 1,7 miliónu lidí a přes 12 000 osob muselo být evakuováno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků