Hlavní obsah
 

Překvapivě ukázněný Trump a sarkastický Biden. Konečně pořádná debata, shodují se komentátoři

Zbývá 12 dní do nejsledovanějších voleb světa. Kdo nakonec usedne v ikonické Oválné pracovně? Kandidáti na prezidenta Spojených států, Donald Trump a Joe Biden, se utkali v poslední předvolební debatě.

 

Reklama

Překvapivě ukázněný Trump a sarkastický Biden. Konečně pořádná debata, shodují se komentátoři

Poslední televizní setkání obou uchazečů o nejvyšší funkci v zemi bylo o poznání přehlednější než to předchozí. Už z kraje diskuse bylo znát, že rozhodnutí organizátorů ohledně vypínání mikrofonů byl dobrý nápad.

První minuty patřily koronavirové pandemii. Trump zopakoval slib, že vakcína bude hotová „za pár týdnů”. Experti ale upozorňují, že se k občanům nedostane dříve než na jaře. Podle prezidenta se lidé „učí s koronavirem žít”. „Lidé se učí s koronavirem umírat,” odvětil Biden.

Trump se snažil ve svých příspěvcích co nejčastěji vytahovat kauzu Huntera Bidena, syna demokratického kandidáta. Opakovaně odkazoval na články bulvárního listu New York Post, který tvrdí, že se dostal ke kompromitující komunikaci mezi Bidenovým synem a jeho podnikatelskými partnery zejména ze zahraničí.

Kandidáti se neshodli na řešení ani jednoho z vybraných problémů. V oblasti zdravotnictví Trump zopakoval slib o zrušení Obamacare, Biden chce zákony svého někdejšího šéfa naopak ještě více posílit. Oba se vzájemně drsně obvinili ze způsobení situace na hranici s Mexikem, kde úřady rozdělují rodiny imigrantů.

Velký střet nastal také při řešení takzvaného „frakování”, tedy těžbě zemního plynu pomocí hydraulického štěpení. Ta v Americe zaměstnává velké množství lidí, ale ekologičtí experti upozorňují na negativní dopady na životní prostředí. Biden přiznal, že by podpořil postupný přechod na obnovitelnou energii.

„To je velké prohlášení. Budete si to v Texasu pamatovat? A v Pensylvánii? A Oklahomě?” ptal se Trump diváků. Biden také slíbil, že by v případě zvolení znovu Spojené státy upsal k Pařížské klimatické dohodě, od které Trump odstoupil.

Voliči si vítěze debaty vyberou sami

Kdo tedy debatu vyhrál? Jak už to tak bývá, záleží, koho se zeptáte. „Velké vítězství pro Trumpa, tečka,” napsal například prezidentův spojenec a někdejší europoslanec Nigel Farage.

„Historie nám říká, že vítěz poslední prezidentské debaty má většinou velmi dobrou šanci na zvolení. Dnešní debatu vyhrál Joe Biden,” myslí si naopak historik Michael Beschloss.

Reakce: Bidenovi se může sarkasmus vymstít

Komentátoři se shodují, že šlo konečně o pořádnou debatu. Většina se kloní k tomu, že Trumpovi se dařilo lépe komunikovat směrem ke svým potenciálním voličům. Říkal přesně to, co jeho podporovatelé chtějí slyšet a navíc u toho působil klidně.

Řadu lidí zarazil způsob, kterým Biden na svého soupeře občas reagoval. Podle některých až příliš často sarkasticky komentoval prezidentovy výroky. Jako příklad lze uvést situaci, kdy Trump zopakoval tvrzení, že nikdo neudělal pro černošskou komunitu více než on, s výjimkou Abrahama Lincolna.

Biden pak přímo Trumpa nazval „Abrahamem Lincolnem”, což Trump nepochopil a kandidáti tak na sebe několik dalších vteřin chaoticky pokřikovali. Experti ovšem upozorňují, že se Bidenovi může jeho častý sarkasmus vymstít, protože nerozhodnutí voliči od něj mohli čekat něco jiného.

Podrobný přepis debaty si můžete přečíst zde:

4:38 - Debata je u konce. Oba kandidáti pronesli závěrečnou řeč a na pódium přicházejí jejich manželky. Biden si téměř okamžitě nasadil roušku, Trump ji z kapsy sice vytáhl, v zápětí ji do ni ale zase vrátil.

4:33 - Spor se teď vede o to, zda Biden řekl, nebo neřekl, že chce zakázat těžbu zemního plynu pomocí hydraulického štěpení. Demokratický kandidát to popírá, prezident slibuje, že záznam takového výroku zveřejní okamžitě na Twitteru. To také udělal.

4:26 - Kandidáti nyní řeší klimatické změny. „Nejrychleji rozvíjejícími se odvětvím v Americe jsou solární a větrná energie. On (Trump) si myslí, že větrné mlýny způsobují rakovinu,” utahuje si Biden ze svého protikandidáta.

Odkazuje na prezidentův výrok z roku 2019. „Když máte blízko svého domu větrný mlýn, tak gratuluji, cena vašeho domu právě spadla o 75 procent. A také říkají, že ten hluk způsobuje rakovinu,” řekl tehdy Trump.

4:16 - Moderátorka se snaží udržet diskusi u tématu rasy, ale Trump znovu odskakuje ke kauze Bidenova syna. Nakonec přeci jen ustupuje a reaguje na výtky, že se chová xenofobně. „Ani nevidím publikum, jak je tu tma. Je mi jedno, kdo tu je. Jsem tím nejmíň rasistickým člověkem v  této místnosti,” odrazil kritiku.

„Tady ten Abraham Lincoln nejrasističtějším člověkem v místnosti,” reagoval Biden. Podle něj ve Spojených státech není problém s institucionálním rasismem. Trump takový termín používat nechce.

4:11 - Téma debaty je nyní postavení Afroameričanů v americké společnosti. Trump zopakoval svůj oblíbený výrok, že „nikdo neudělal pro černošskou komunitu více než já, s výjimkou Abrahama Lincolna”.


Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Trump: Jsem nejmíň rasistický člověk v místnosti

Video: Reuters

4:05 - Hodina debaty je za námi a debata se vyostřuje. Kandidáti na sebe teď střídavě útočí kvůli imigraci. Trumpova vláda rozdělila na hranicích stovky rodin. Videa dětí v klecích zaplavily internet. Právníkům se dodnes nepodařilo dohledat rodiče 545 dětí.

„Daří se jim skvěle, jsou v zařízeních, které jsou tak krásně čisté,” bránil se Trump.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Prezidentská debata: Imigrace

Video: Reuters

3:59 - Bidenovo distancování se od bývalých vnitrostranických soupeřů neuniklo pozornosti nominantům menších stran. „Doufám, že progresivci poslouchají, jak Joe Biden říká, že porazil nápady Bernieho Sanderse,” napsal na Twitteru kandidát na prezidenta Strany zelených Howie Hawkins.

3:54 - Trump Bidena kritizuje za návrhy zákonů, které prosazovali ostatní demokratičtí kandidáti z primárek. „Je velice zmatený, asi si myslí, že kandiduje proti někomu jinému. Kandiduje proti Joeu Bidenovi” poznamenal bývalý viceprezident.

3:46 - Téma debaty jsou nyní „americké rodiny”. Moderátorka upozorňuje, že voliče nejvíce zajímá zdravotní péče. Trump útočí na Zákon o ochraně pacientů a dostupné péči z éry prezidenta Obamy. Zopakoval svůj předvolební slib z roku 2016, tedy, že zákon zruší a nahradí. Dosud se mu to nepodařilo.

Biden chce k Obamacare přidat možnost veřejného pojištění. „Podporuji soukromé pojištění, ani jeden člověk takto pojištěný, o svou péči nepřijde,” slíbil. Varoval také, že v případě, že bude Trump znovuzvolen, hrozí, že lidé s vrozenými vadami přijdou o zdravotní pojištění.

3:44 - Biden se snaží stočit diskusi od kontroverzních obchodů jeho syna. „Tohle není o jeho nebo mojí rodině. Tohle je o vašich rodinách a ty dnes trpí,” řekl s odkazem na koronavirovou pandemii.

3:40 - Na sociálních sítích zatím sklízí pochvaly především moderátorka Kristen Welkerová – a to jak od liberálů, tak konzervativců. „Skvělá, přesně jak se čekalo,” napsal moderátor CNN Jake Taper.

„Welkerová zatím výtečná,” sekundoval na Twitteru konzervativní komentátor Ben Shapiro.

3:33 - Trump opět vytahuje trumf v podobě kontroverzní kauzy Bidenova syna. Podle uniklých dokumentů připadalo 10 procent z jeho obchodů jakémusi „velkému chlapíkovi” (big guy). „Já nevím, jestli ty jsi velký chlapík, řekl bych, že jo,” řekl Trump svému soupeři.

3:28 - Biden zkritizoval prezidenta Trumpa za to, že se proti ruskému vlivu neohradil. „Tys dostával hodně peněz od Ruska, platili ti hodně a pravděpodobně furt platí. Byl jsi viceprezidentem, když se tohle dělo, myslím, že dlužíš americkému lidu odpovědi,” řekl Trump.

„Nikdy jsem od žádné cizí země neobdržel žádné peníze,” hájil se Biden. Upozornil na to, že Trumpovy firmy budují hotely a golfové hřiště v Rusku.

3:27 - Téma číslo dvě: národní bezpečnost. Americké tajné služby upozornily, že Rusko a Írán se již pokusily ovlivnit průběh voleb.

3:25 - Moderátorka se Trumpa ptá na vrchního epidemiologa americké vlády Anthonyho Fauciho, kterého prezident minulý týden nazval „katastrofou” a „idiotem”. Trumpova odpověď: „Myslím si, že to je demokrat, ale to je v pořádku. Nejdříve říkal nenoste roušku, pak zase říkal noste roušku. Je to dobrý člověk,” uzavřel.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Trump: Fauci je demokrat

Video: Reuters

3:19 - Trump nevěří, že má jeho soupeř opravdový plán pro řešení krize. „Jediné o čem mluví jsou uzávěrky,” kritizoval. „Chci uzavřít koronavirus, ne zemi,” reagoval Biden.

3:16 - „Beru na sebe plnou odpovědnost,” řekl prezident Trump. Zopakoval ale, že koronavirus není jeho chyba, ale Číny.

3:14 - Donald Trump poprvé nepřímo vytahuje kauzu Huntera Bidena, který v době viceprezidentství svého otce údajně podnikal na Ukrajině. „Evidentně má schopnost vydělat si někde velké peníze,” sarkasticky poznamenal.

3:11 - „Zakázal jsem vstup lidem z Číny,” uvedl Trump jako jeden z důkazů, že na pandemii reagoval brzo.

3:10 - Podle Bidena je za vysoký počet úmrtí v souvislosti s koronavirem zodpovědný prezident Trump. „Zařídím, že budeme mít plán,” řekl Biden.

3:08 - Trump v úvodní slovu zopakoval, že za koronavirovou pandemii může Čína. Vakcína je podle něj „připravená a bude oznámena v řádu několika týdnů”.

Foto: Reuters

3:04 - Debata začíná, publikum potleskem přivítalo oba kandidáty, kteří mají nyní dvě minuty na úvodní slovo. Mikrofon řečníka, který zrovna nemá slovo, je vypnut.

3:00 - Hlavními ohlášenými tématy jsou boj proti covidu-19, národní bezpečnost, změna klimatu, vůdcovství, americké rodiny, postavení ras v Americe.

2:57 - Pár hodin před začátkem debaty vyšlo najevo, že tři města (New York, Seattle a Portland) zažalovaly americkou federální vládu za to, že je označila za „anarchistická“. Vadí jim také prezidentovy výhružky, že je přestane financovat.

2:55 - Vážení čtenáři, začíná přímý přenos televizní debaty kandidátů na amerického prezidenta. Obhájce křesla v Bílém domě Donald Trump za republikány se v něm utká s kandidátem demokratů Joem Bidenem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků