Hlavní obsah
Dalajláma Foto: Reuters

Obama se navzdory nevoli Číny setkal s dalajlámou

Americký prezident Barack Obama v sobotu přijal v Bílém domě tibetského duchovního vůdce dalajlámu. Setkání se uskutečnilo navzdory odporu Číny, která varovala, před zhoršením vzájemných vztahů obou zemí. Čína v současné době slaví 60. výročí "osvobození" Tibetu.

Dalajláma Foto: Reuters
Obama se navzdory nevoli Číny setkal s dalajlámou

Obama přijal dalajlamu v 17:30 SELČ, informoval podle agentury AFP Bílý dům. Nejmenovaný tibetský zdroj upřesnil, že se oba nositelé Nobelovy ceny za mír sešli k rozhovoru v Mapové komnatě, nikoliv v Oválné pracovně vyhrazené čestnému přijímání zahraničních hlav státu.

Obama projevil "upřímné znepokojení" ohledně situace s dodržováním lidských práv v Tibetu, řekl po schůzce dalajláma zpravodaji agentury AFP. "Je to (Obama) prezident největší demokracie světa, proto přirozeně vyjádřil znepokojení ohledně základních lidských hodnot, lidských práv a náboženské svobody."

Podle pátečního prohlášení Bílého domu měl Obama v úmyslu vyjádřit "trvalou podporu dialogu mezi zástupci dalajlámy a čínskou vládou s cílem vyřešit vzájemné rozpory".

Čína protestuje

"Rozhodně jsme proti tomu, aby se kterýkoli vysoký představitel zahraničních vlád jakkoli setkával s dalajlámou," prohlásil v sobotu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. Dodal, že Čína vyzvala Spojené státy, aby "nečinily nic, co by mohlo zasahovat do vnitřních záležitostí Číny nebo poškodit čínsko-americké vztahy".

Už poslední setkání obou laureátů Nobelovy ceny v Bílém domě v únoru 2010 vyvolalo nevoli ze strany Pekingu, jenž dalajlamu obviňuje ze snah o osamostatnění Tibetu.

Dalajláma pobýval ve Spojených státech 11 dní kvůli buddhistickým obřadům. Letos se vzdal svých politických pravomocí a zdůrazňuje, že usiluje pouze o autonomii Tibetu, nikoli o jeho odtržení od Číny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků