Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Rob Griffith, ČTK/AP

Obama má na krku žalobu kvůli dekretům o ilegálních přistěhovalcích

Sedmnáct amerických států v čele s Texasem ve středu zažalovalo administrativu Baracka Obamy kvůli prezidentovu rozhodnutí uchránit prostřednictvím výnosů před hrozícím vyhoštěním na 4,7 miliónu ilegálních přistěhovalců. Oznámil to texaský ministr spravedlnosti Greg Abbott.

Americký prezident Barack Obama Foto: Rob Griffith, ČTK/AP
Obama má na krku žalobu kvůli dekretům o ilegálních přistěhovalcích

V podání k texaskému federálnímu soudu stojí, že Obamovo exekutivní nařízení je nezákonné a umožní federálním úřadům "poskytnout rozsáhlé výhody jednotlivcům, jejichž chování je v rozporu s prioritami Kongresu," uvedl republikán Abbott.

K řízení se podle agentury Reuters připojily zejména státy amerického Středozápadu, jako jsou Alabama, Georgia, Idaho a Indiana.

Přistěhovalce chce ochránit dekrety

Obama v listopadu představil rozsáhlou reformu imigračního systému, kterou však hodlá provést prostřednictvím dekretů, a obejít tak Kongres, v jehož obou komorách mají nyní většinu republikáni.

Na základě zmíněných změn nemá deportace od příštího jara hrozit zhruba 4,1 miliónu přistěhovalců, kteří žijí více než pět let v USA a mají dítě s americkým občanstvím či povolením k trvalému pobytu. Odklad deportace je stanoven na tři roky.

Prezident se také rozhodl rozšířit své nařízení z roku 2012, které zbavuje hrozby deportace lidi, které jejich rodiče v minulosti nelegálně jako nezletilé přivezli do Spojených států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků