Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama hovoří v rámci rozpravy na 68. Valném shromáždění OSN. Foto: Reuters

Obama hájil v OSN tvrdý postoj vůči Sýrii, USA budou chránit své zájmy silou

Americký prezident Barack Obama v úterý ve svém projevu v rámci rozpravy na Valném shromáždění OSN hájil tvrdý postoj vůči Sýrii. Podle něj by bez hrozby silou zůstala Rada bezpečnosti nečinná. Chemické odzbrojení je základem řešení syrské krize, řekl.

Americký prezident Barack Obama hovoří v rámci rozpravy na 68. Valném shromáždění OSN. Foto: Reuters
Obama hájil v OSN tvrdý postoj vůči Sýrii, USA budou chránit své zájmy silou

V případě Sýrie ale uvedl, že řešení se teprve rodí a dodal: „Dohoda o chemických zbraních by mohla podpořit širší diplomatickou iniciativu.” Dodal, že právě hrozba silou vedla nakonec k tomu, že se Damašek vzdá chemických zbraní, současně ale uvedl, že vojenské řešení nemůže přinést trvalý mír a že Syřané sami si musejí rozhodnout, kdo povládne Sýrii.

Zopakoval, že důkazy jasně ukazují, že chemické zbraně použil režim Bašára Asada a je podle něj nepředstavitelné, že by se Sýrie vrátila do stavu, jaký panoval v zemi před občanskou válkou. Podle něj si Rusko a Írán musejí uvědomit, že právě udržování Asada u moci může vést k tomu, čeho se bojí, tedy k rozšíření konfliktu.

Rada bezpečnosti musí podle Obamy schválit ”silnou” rezoluci, aby přinutila Damašek zříci se chemických zbraní.

Obama ale dodal, že právě situace v Sýrii přináší další velkou otázku, a to, jak reagovat na krize na Blízkém východě a v severní Africe.

USA použijí sílu na ochranu svých zájmů

Zmínil, že USA jsou připraveny použít veškerou svou sílu včetně vojenské, aby zajistily své zájmy v oblastech a ocenil útok na Libyi na základě rezoluce OSN, který podle něj pomohl ochránit civilisty.

Uvedl, že jedním z hlavních cílů je uchránit USA před dalšími teroristickými útoky. „Bude-li zapotřebí odvrátit teroristickou hrozbu, podnikneme přímou akci,” varoval, i když zdůraznil, že věří v pokojné řešení sporů.

Obama přitom řekl, že i když hrozby přetrvávají, což ukázaly teroristický útok v Keni a atentát v Pákistánu, je svět mnohem bezpečnější než před pěti lety. 
 Uvedl, že pomalu skončí dekáda nepřetržitých válek.

Míní se soustředit na dvě klíčové otázky: aby Írán nezískal jaderné zbraně a bylo dosaženo míru mezi Izraelci a Araby.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků