Hlavní obsah
James Fields na policejním snímku Foto: Uncredited, ČTK/AP

Neonacista Fields dostal doživotí za masakr v Charlottesvillu

Bělošský radikál James Alex Fields, který předloni ve Virginii najel autem do davu odpůrců rasismu a zabil jednu ženu, dostal v pátek u federálního soudu ve virginském Charlottesvillu doživotí. Dvaadvacetiletý Fields, který vinu v březnu doznal, aby se vyhnul popravě, se před vynesením rozsudku za svůj čin omluvil.

James Fields na policejním snímku Foto: Uncredited, ČTK/AP
Neonacista Fields dostal doživotí za masakr v Charlottesvillu

Město Charlottesville se v srpnu 2017 stalo dějištěm rasistického pochodu, při němž stovky bělošských rasistů a neonacistů procházely centrem města za provolávání rasistických hesel, mnozí hajlovali nebo nesli nacistické symboly.

Když se shromáždil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické a rasistické ideologii, došlo ke střetům. Nejtragičtější okamžik nastal, když se Fields rozjel autem proti skupině odpůrců rasismu a podle svědků s nohou na plynu rozrážel dav. Zabil přitom dvaatřicetiletou obhájkyni práv menšin Heather Heyerovou a tři desítky dalších lidí zranil.

Fields ve svém Dodgi Challenger vjel do davu s nohou na plynu

Foto: Ryan M. Kelly, ČTK/AP

Fields, který je stoupencem americké extremistické skupiny Vanguard America (Předvoj Ameriky) a sám se označuje za neonacistu, v pátek před soudem stanul v trestaneckém obleku a v poutech. Hájil se nízkým věkem a dřívějšími psychickými poruchami. Jeho obhájce argumentoval tím, že Fieldse traumatizovala rodinná tragédie, při níž jeho židovský dědeček údajně zavraždil svou ženu a sám pak spáchal sebevraždu.

Svědkové před soudem vypovídali, že Fields zastával nenávistná stanoviska od raného mládí. Během studia na střední škole navštívil se spolužáky nacistický koncentrační tábor v Dachau a při prohlídce prohlašoval „tady se stal ten zázrak”. Dvaatřicetiletou Heather Heyerovou, kterou při svém útoku zabil, označil ve vazbě za „protibělošskou komunistku”.

Demonstrace ve Washingtonu DC připomínající výročí smrti Heather Heyerové (na fotografii)

Foto: Profimedia.cz

Mnozí z lidí, které svým autem zranil, se stále léčí. Veřejnost v Charlottesvillu pro ně uspořádala dobročinnou sbírku. „Každý den přemýšlím o tom, jak všechno mohlo být jiné a jak lituji svých činů. Je mi to líto,” řekl Fileds soudu před rozsudkem.

Rasistu odsouzeného federálním soudem čeká v polovině července další proces podle zákonů státu Virgínie. Porota pro něj žádá doživotí a navíc ještě 419 let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků