Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci po setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Němci se kvůli migraci obrací proti svému vedení, tvrdí Trump

Německý lid se obrací proti svému vedení, napsal americký prezident Donald Trump na Twitteru. Reagoval tak na současný střet politiků z Křesťanskosociální unie (CSU) a Křesťanskodemokratické unie ve sporu o vracení migrantů od německých hranic. Evropa podle jeho slov udělala s uprchlíky velkou chybu.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci po setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Němci se kvůli migraci obrací proti svému vedení, tvrdí Trump

V Německu se aktuálně rozhořel spor mezi kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Ten by chtěl, aby se migranti vraceli od německých hranic, pokud nebude rychle přijato nějaké celoevropské řešení. Podle průzkumu s ním souhlasí většina Němců. Merkelová prosazuje dohodu v rámci Evropy.

Trump, který má podle médií s Merkelovou napjatý vztah, tvrdí, že spory jsou důsledkem špatné migrační politiky. „Lidé v Německu se obracejí proti svému vedení. Téma migrace otřásá už beztak slabou berlínskou koalicí,“ napsal Trump.

Kriminalita v Německu zřetelně stoupá, tvrdí Trump. „Bylo velkou chybou celé Evropy, aby se vydala miliónům lidí, kteří tak silně a násilně změnili kulturu,“ dodal. „Nechceme, aby se to, co se stalo s migrací v Evropě, přihodilo i nám,“ napsal americký prezident.

Agentura AFP ve zprávě o Trumpových komentářích napsala, že jde o vměšování. Už loni v lednu, krátce po svém zvolení do úřadu, Trump v rozhovoru pro britský list The Times napsal, že „Merkelová svou politikou otevřenosti vůči nelegálním migrantům udělala katastrofální chybu“. Během březnové návštěvy kancléřky v Bílém domě prohlásil, že „přistěhovalectví je výsada, nikoli právo“: Bezpečnost našich obyvatel musí mít vždycky přednost, o tom se nediskutuje.“

Americký prezident vyhlásil vůči ilegální migraci v USA „nulovou toleranci“.  Trvá na vybudování zdi na hranicích mezi USA a Mexikem, na posílení pohraniční stráže a na rázném postupu proti lidem žijícím v USA bez povolení k pobytu.

Minulý týden v telefonickém rozhovoru s maďarským premiérem Viktorem Orbánem probíral nutnost důrazné ochrany hranic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků