Hlavní obsah
Donald Trump promlouvá k americkým vojákům. Po jeho pravici stojí afghánský prezident Ašraf Ghaní. Foto: Tom Brenner, Reuters

Nejdelší americká válka stála bilion dolarů, provázejí ji lži

Lhali jsme ráno, lhali jsme v poledne, lhali jsme večer. Okřídlený výrok jednoho středoevropského politika výstižně popisuje i způsob, jakým americké vlády v posledních 18 letech informovaly o válce v Afghánistánu. Válka, ve které zahynulo 2800 amerických vojáků, vyšla Spojené státy téměř na bilion dolarů.

Donald Trump promlouvá k americkým vojákům. Po jeho pravici stojí afghánský prezident Ašraf Ghaní. Foto: Tom Brenner, Reuters
Nejdelší americká válka stála bilion dolarů, provázejí ji lži

S třaskavým odhalením přišel deník The Washington Post (WP), který po tříleté soudní bitvě zveřejnil důvěrné dokumenty úřadů. V dokumentech, které obsahují i záznamy řady rozhovorů, přiznávají představitelé USA, že válečné strategie byly osudově chybné a že Washington utopil obrovské sumy peněz ve snaze zemi modernizovat. Válka v Afghánistánu se mezitím stala nejdelší válkou v americké historii, Američané tam bojují od října 2001.

Rozhovory vznikly v letech 2014 až 2018 pro potřebu americké vládní agentury pro kontrolu mise v Afghánistánu (SIGAR) v rámci projektu Lessons Learned (Ponaučení). Mezi více než 600 vyzpovídanými lidmi jsou přímí účastníci mise – generálové, bezpečnostní poradci i diplomaté. Promlouvají ale i neameričtí činitelé spjatí s NATO a dvě desítky afghánských představitelů.

Bývalý příslušník speciálních sil námořnictva, který sloužil v Bílém domě za prezidentů George Bushe i Baracka Obamy, řekl. „Co jsme dostali za bilion dolarů? Co mělo cenu bilionu dolarů? Po zabití Usámy bin Ládina jsem řekl, že se Usáma asi v hrobě směje, když si uvědomí, kolik jsme utratili v Afghánistánu.”

Afghánistán jako nový Vietnam

„Někteří z dotazovaných popsali otevřené a trvalé snahy americké vlády záměrně mást veřejnost,“ napsal WP. „Řekli, že na vojenském velitelství v Kábulu a v Bílém domě se běžné překrucovaly statistiky, aby to vypadalo, že Spojené státy válku vyhrávají, ačkoli tomu tak nebylo,“ dodal deník s tím, že americkou veřejnost soustavně dezinformovaly administrativy prezidentů George W. Bushe, Baracka Obamy i Donalda Trumpa.

Nevěděli jsme, co děláme. Co se tady snažíme dělat?
generál Douglas Lute

Ačkoliv oficiálně vstoupili Američané do konfliktu v Afghánistánu v rámci války proti terorismu po útocích 11. září, tzv. Afghanistan Papers ukazují, že různí američtí představitelé v průběhu let vnímali důvody války různě, případně nechápali její smysl.

„Nevěděli jsme, co děláme. Co se tady snažíme dělat?“ řekl v rozhovorech generál Douglas Lute, který za George W. Bushe i za Obamy sloužil jako koordinátor Bílého domu pro konflikty v Iráku a Afghánistánu.

WP srovnává zveřejněné dokumenty s Pentagon Papers, jež kdysi ukázaly podobnou manipulaci s informacemi v případě války ve Vietnamu. Nyní zveřejněné dokumenty ovšem původně nepatřily mezi utajované, tam část z nich úřad zařadil, až když je list chtěl zveřejnit.

Američané na rozcestí

Šéf SIGAR John Sopko nyní deníku řekl, že jím pořízené dokumenty dokazují, že Američanům bylo o situaci v Afghánistánu neustále lháno. Úřad SIGAR vznikl z rozhodnutí Kongresu, aby nezávisle dohlížel na čerpání fondů určených k rekonstrukci Afghánistánu.

Mluvčí ministerstva obrany USA Thomas Campbell naopak trvá na tom, že úmyslem Pentagonu nebylo uvádět Kongres či veřejnost v omyl.

 Vyčerpávající konflikt

Od roku 2001 v Afghánistánu zahynulo přes 2300 Američanů.

Padlo i více než 1100 vojáků z řad spojenců, včetně 14 Čechů.

Počet civilních obětí války se odhaduje na více než 38 tisíc.

Příslušníků afghánských vládních sil bylo zabito přes 62 tisíc.

Počet zabitých islamistických bojovníků se odhaduje na 70 tisíc.

USA na konflikt dosud vydaly zhruba 975 miliard dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků