Hlavní obsah
 

Na Kubě končí éra Castrů

Ve středu začne na Kubě dvoudenní zasedání parlamentu, který bude volit nového prezidenta. Hlavou karibského státu tak po desetiletích přestanou být bratři Castrové. Současný prezident Raúl Castro oznámil, že obhajovat mandát nechce. V čele strany však setrvá do příštího sjezdu plánovaného na rok 2021.

 
Na Kubě končí éra Castrů

Parlament novou hlavu státu vybere nejspíš až ve čtvrtek. Prezidentem (předsedou státní rady) by se podle pozorovatelů měl stát první viceprezident Miguel Díaz-Canel. Ten hodlá pokračovat v opatrných ekonomických reformách při zachování politického monopolu komunistů, uvedla agentura DPA.

Bude-li zvolen, půjde o zásadní omlazení kubánského vedení, neboť jej od Castra dělí bezmála 30 let a narodil se až po revoluci. Opozice od Díaze-Canela nečeká zásadní kroky k demokratizaci ani propuštění všech politických vězňů.

Raúl Castro

Foto: Claudia Daut, Reuters

Na Kubě stále platí systém vlády jedné strany a do 605členného parlamentu kandidovalo přesně 605 politiků.

Kromě Díaze-Canela se jako o možných kandidátech na prezidenta mluví o ministru zahraničí Brunovi Rodríguezovi a ekonomovi Marinu Murillovi. Tito muži tvoří nejvlivnější trojici představitelů komunistické strany.

Protože současný prezident zůstane v jejím čele, bude mít dál vliv na případné další změny ve vedení státu či na podobu ekonomické liberalizace. Že se nedá čekat žádná velká změna kurzu, naznačil Raúl Castro v parlamentu: „Neměli bychom očekávat zlepšení vztahů s USA, Kuba se nevzdá myšlenek, za které jsme bojovali více než století a kvůli kterým náš lid prolil mnoho krve.”

Fidel Castro

Foto: Charles Platiau/Files , Reuters

Kritiky režimu kubánské vedení vždy načas zadrží a označuje je za „žoldnéře” placené odpůrci Castra v Miami, kde je velká exilová komunita, a ve Washingtonu, uvedla BBC.

Raúl se do čela státní rady dostal v roce 2006, kdy jej vykonáváním funkce pověřil kvůli svým zdravotním problémům bratr Fidel, jenž kubánský režim reprezentoval od jím vedené revoluce v roce 1959. Oficiální mandát Raúlovi začal v roce 2008. Fidel, který vedl na konci padesátých let revoluci a stál v čele země od roku 1959, zemřel v prosinci roku 2016.

Kubánský prezident Raúl Castro na archivním snímku

Foto: Pool New, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků