Hlavní obsah

Na Floridě popravili pomocí nové látky bílého rasistu

V americkém státě Florida byl ve čtvrtek večer popraven třiapadesátiletý Mark Asay, který byl shledán vinným z rasově motivovaných vražd dvou mužů v roce 1987. Smrticí injekce obsahovala látku, která doposud nebyla ve Spojených státech při žádné popravě použita.

Na Floridě popravili pomocí nové látky bílého rasistu

Součástí smrticí injekce se v USA poprvé stal etomidát. Tuto látku sice schválil floridský nejvyšší soud, někteří odborníci ji však kritizují jako neověřenou, upozorňuje agentura AP.

Etomidát je anestetikum s velmi krátkým účinkem, které se aplikuje nitrožilně. Pro krátké výkony se používá samostatně. Nemá ale analgetickou složku, takže netlumí bolest.

Popravený rasista Mark Asay.

Foto: Florida Department of Corrections, ČTK/AP

Dříve se pro uspání používaly barbituráty, jako je thiopental, ale farmaceutické firmy je odmítly prodávat. V současné době se tato dříve rozšířená hypnotika používají už jen ve veterinární medicíně a věznice je kvůli bojkotu obtížně sháněly.

Asay je prvním bělochem popraveným na Floridě za vraždu černocha od obnovení trestu smrti v roce 1976. Asayovými oběťmi byli černoch Robert Lee Booker a Hispánec Robert McDowell, uvedla BBC.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků