Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Muži v Texasu po 18 letech vězení zrušili rozsudek, chyběly důkazy

Z věznice v americkém Texasu ve čtvrtek propustili na svobodu 41letého Neala Robbinse, odsouzeného původně na doživotí za zabití sedmnáctiměsíční dcery jeho přítelkyně. Vyšetřovatelé při přezkoumání případu shledali, že nemají dostatek důkazů.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Muži v Texasu po 18 letech vězení zrušili rozsudek, chyběly důkazy

Robbins batole hlídal sám. Když se přítelkyně vrátila domů, dívka byla mrtvá. Robbins tvrdil, že dítě uložil do postýlky ke spánku a nezabil ho. Patoložka následně shledala, že bylo dítě udušeno, a případ kvalifikovala jako zabití. O deset let později ale rozhodnutí změnila a uvedla, že příčina smrti nebyla zjištěna, následně s ní bylo zahájeno disciplinární řízení.

Robbins se odvolal a státnímu žalobci po vyhodnocení včetně laboratorních přezkoumání DNA nezbylo než konstatovat, že k tomu, aby byl Robbins vězněn, nejsou důkazy.

Odškodné nechce

Matce zemřelého dítěte Barbaře Hopeové se jeho propuštění nelíbí: „Muž, který zabil sedmnáctiměsíční dítě, si chodí po městě. Zabil mou dceru. Je mi jedno, jaké jsou důkazy. Soudní lékařka uvedla, že příčinu úmrtí nelze stanovit. Nevyloučili, že šlo o zabití. Nepropustili ho proto, že si myslí, že je nevinný.“

Robbins po opuštění věznice nechtěl s novináři mluvit. Podle prokuratury ale neusiluje o to, aby ho soud prohlásil za nevinného, což je podmínka pro to, aby mohl od státu vymáhat odškodné za své věznění.

Rozbory DNA pomohly v USA revidovat už téměř 2000 případů odsouzení za násilné trestné činy. Jen loni bylo podle agentury AP ve státech osvobozeno 150 lidí, o nichž se nově rozhodlo, že čin nespáchali, anebo pro to neexistují důkazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků