Hlavní obsah
Raúl Fernando Gómez v nemocnici, kde jej navštívila manželka a dvě dcery. Foto: Reuters

Muž, který přežil zimu v Andách, prchal před obviněním ze zneužívání dětí

Překvapivý obrat nastal v příběhu osmapadesátiletého Uruguayce, který čtyři měsíce přežíval ztracen v zimních Andách. Raúl Fernando Gómez Cincunegui, o jehož záchraně ve stavu blízkému zhroucení informovala v neděli místní média, prchal z Chile do Argentiny před zákonem. Podle agentury AP na to v pondělí upozornil úředník chilské prokuratury.

Raúl Fernando Gómez v nemocnici, kde jej navštívila manželka a dvě dcery. Foto: Reuters
Muž, který přežil zimu v Andách, prchal před obviněním ze zneužívání dětí

Gómez čelí v Chile od dubna několika obviněním ze sexuálního zneužívání dětí, řekl AP jeden z úředníků prokuratury v chilské metropoli Santiagu. Zatykač na něj byl vydán 22. dubna.

Uruguayec se vypravil v květnu na motocyklu z Chile do Argentiny a jeho motiv byl zprvu po nedělní záchraně nejasný. Cesta se mu osudově zkomplikovala poté, co se porouchal jeho stroj a on pokračoval pěšky. Ve sněhové vánici zabloudil a mimo kontakt s civilizací byl až do neděle.

Zhubl 20 kilogramů

Letos panuje v jihoamerickém pohoří zvláště tuhá zima, která nyní na jižní polokouli doznívá a kvůli níž například některé oblasti Peru vyhlásily stav ohrožení. Aby Gómez přežil čtyři měsíce v divočině, živil se krysami a zbytky cukru či rozinek, které našel v nouzovém přístřešku, jenž jej uchránil před krutými mrazy.

V neděli na něj narazili pracovníci úřadu na severozápadě Argentiny v odlehlé provincii San Juan, kteří se vypravili změřit výšku sněhu. Gómez se nacházel v přístřešku ve výšce 2840 metrů nad mořem. Zesláblý muž se dokázal dobelhat ke dveřím úkrytu, otevřít je a upozornit tak na sebe.

Od svého odjezdu z Chile zhubnul o 20 kilogramů a podle médií byl zcela dehydratovaný.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Muž přežil zimu v Andách, čtyři měsíce jedl krysy a rozinky

Video: Reuters

Lékaře, který Gómeze prohlédl, překvapila Uruguaycova houževnatost, uvedla místní média. Muž prý má vysoký krevní tlak, v minulosti kouřil a objevily se u něj znaky podvýživy. Bude ale v pořádku a za několik dní bude smět opustit nemocnici, kde jej již navštívila manželka a dvě dcery.

Rodina obviněním nevěří

„Pacient může být propuštěn v krátké době, ale čekáme, jestli dostaneme nějakou informaci od úřadů,“ řekl mluvčí nemocnice Rodrigo Belert s tím, že se chilská prokuratura zatím s žádnou žádostí na nemocnici neobrátila.

Gómezova matka Irma Cincuneguiová, která žije v jeho rodišti v městečku Bella Union v Uruguayi, řekla, že obviněním ze sexuálního zneužívání nevěří. „Raúl je dobrý, tvrdě pracující muž. V Bella Union ho všichni znají a nikdy tu s nikým neměl problémy,“ prohlásila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků