Hlavní obsah
Hillary Clintonová Foto: Mike Blake, Reuters

Ministerstvo obnovuje vyšetřování e-mailové kauzy Clintonové, mohla by přijít o prověrku

Americké ministerstvo zahraničí obnovuje interní vyšetřování e-mailové aféry bývalé šéfky úřadu Hillary Clintonové. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o reakci na ukončení vyšetřování FBI, která nezahájila vůči demokratické prezidentské kandidátce trestní stíhání. Podle federální policie Clintonová neporušila zákon, když jako ministryně zahraničí používala soukromý e-mail pro pracovní účely.

Hillary Clintonová Foto: Mike Blake, Reuters
Ministerstvo obnovuje vyšetřování e-mailové kauzy Clintonové, mohla by přijít o prověrku

Ministerstvo přerušilo šetření v dubnu, když se případem začala zabývat policie. Podle mluvčího Johna Kirbyho sice úřad nebude usilovat o trestní stíhání Clintonové, může však v případě zjištěných pochybení sáhnout k „administrativním sankcím".

Nejdůležitější z nich je podle AP potenciální ztráta bezpečnostní prověrky, která může Clintonové zkomplikovat vytvoření týmu pro otázky národní bezpečnosti, pokud by po listopadových volbách stanula v Bílém domě.

Republikáni chyby využívají

Ministerská inspekce již na jaře dospěla k závěru, že Clintonová používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely porušila vládní pravidla. Clintonová podle vyšetřovatelů přes soukromou elektronickou poštu odeslala nebo přijala řadu tajných informací, přestože podle vládních nařízení podobnou poštu lze rozesílat jen přes bezpečnostně zajištěné oficiální kanály. Exministryně ale tvrdila, že její pošta žádná utajovaná data neobsahovala.

Související téma:

Hillary Clintonová

Foto: Mary Altaffer, ČTK/AP

Republikáni toto její pochybení hojně využívají v prezidentské kampani a ve čtvrtek kritizovali závěr FBI, podle něhož nebude Clintonová trestně stíhána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků