Hlavní obsah
 

Miliardář Branson ukázal novou loď pro vesmírné turisty

Britský miliardář Richard Branson v pátek představil v pořadí druhý raketoplán SpaceShip. V něm chce jeho firma Virgin Galactic posílat turisty do vesmírného prostoru. První loď byla zničena předloni při havárii během testování. Raketoplán pojme šest cestujících ochotných za výlet do suborbitálního prostoru zaplatit čtvrt miliónu dolarů (šest miliónů korun). Na pořadníku už je více než 700 zájemců.

 
Miliardář Branson ukázal novou loď pro vesmírné turisty

Branson ještě před oficiálním představením nového raketoplánu v pátek ráno televizi ITV řekl, že projekt započatý před deseti lety spěje ke svému zdárnému konci a on doufá v brzký první let. Nově dokončená loď se teď bude dvanáct měsíců testovat. „Vyšleme lidi do vesmíru, jakmile piloti dokončí opakované a znovu opakované testy,“ prohlásil.

Bransonova firma představila první raketoplán SpaceShipOne VSS Enterprise na konci roku 2009. O tři a půl roku později stroj úspěšně absolvoval první test. Při další zkoušce v roce 2014 však došlo v Mohavské poušti v Kalifornii k havárii, při níž zemřel pilot Mike Alsbury a další pilot byl vážně zraněn. [celá zpráva]

Branson později přiznal, že to byla těžká chvíle, nicméně celý jeho tým techniků a pilotů se rozhodl pokračovat. Britský miliardář připomněl, že i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se v minulosti potýkal s těžkostmi. „To ke snaze dosáhnout něčeho, co se dosud nepodařilo, patří,“ řekl.

Virgin Galactic chce mít pět strojů SpaceShipTwo. Podle některých zdrojů se uvažuje také o tom, že by nemusely vozit jen turisty, nýbrž také přepravovat vědecký materiál pro NASA i další organizace.

Anketa
Chtěli byste se někdy podívat do vesmíru?
Ano
81.7 %
Ne
18.3 %
Celkem hlasovalo 1198 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků