Hlavní obsah
Narkobaron Guzmán po příletu na newyorské letiště Foto: U.S. officials/Handout, Reuters

Mexiko vydalo narkobarona Guzmána Spojeným státům

Mexický narkobaron Joaquín Guzmán byl vydán do Spojených států. Oznámilo to mexické ministerstvo zahraničí a potvrdilo americké ministerstvo spravedlnosti. Guzmánovu deportaci povolily mexické soudy.

Narkobaron Guzmán po příletu na newyorské letiště Foto: U.S. officials/Handout, Reuters
Mexiko vydalo narkobarona Guzmána Spojeným státům

Letadlo s narkobaronem, který se deportaci bránil za pomoci všech možných právních kliček, přistálo v New Yorku. Guzmán má být předveden před federální soud v Brooklynu, uvedla agentura AP a dodala, že podle obhájců bylo vydání nelegální a mexická vláda jej podnikla z "čistě politických" důvodů.

Šéf obávaného drogového kartelu Sinaloa Guzmán, přezdívaný Prcek, čelí v USA před soudy v Texasu a Kalifornii obviněním z vraždy, pašování a distribuce kokainu a marihuany, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní.

Z vězení dvakrát utekl

V Mexiku byl Guzmán už v 90. letech odsouzen ke dvaceti letům za vraždu a obchod s drogami. V mexickém vězení se Guzmán ocitl znovu od loňského ledna, kdy byl po půl roce na útěku dopaden policií v jeho rodném státě Sinaloa.

USA požádaly o Guzmánovo vydání v loni lednu. Mexické soudy vydání schválily, následně tak v květnu učinilo i mexické ministerstvo zahraničí. Ještě předtím se USA musely zaručit, že Guzmán nedostane trest smrti, neboť v Mexiku je zrušen. Guzmánovi advokáti podali proti rozhodnutí o deportaci několik odvolání, ale u nejvyššího soudu neuspěli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků