Hlavní obsah
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Maduro prošel testem, socialisté ve Venezuele vyhráli

Socialistická strana prezidenta Nicoláse Madura vyhrála v nedělních komunálních volbách ve Venezuele. Pro Madura, jehož vláda se potýká s rostoucími ekonomickými problémy, to byla první velká zkouška od nástupu do prezidentské funkce před sedmi měsíci. Levice v ní uspěla, i když oslabila.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters
Maduro prošel testem, socialisté ve Venezuele vyhráli

Volební komise po sečtení 97 procent hlasů uvedla, že Sjednocená socialistická strana Venezuely dostala 49,2 procenta hlasů, zatímco pravicová opozice 42,7 procenta. Podle dosavadních výsledků socialisté získali 196 ze 335 měst a obcí, v nichž se volilo. Opozice má navrch v 53 městech. V 78 městech ještě nebyly výsledky vyhlášeny, protože jsou příliš těsné.

Opozice si podržela kontrolu nad dvěma největšími venezuelskými městy – Caracasem a Maracaibem. Získala nově průmyslovou Valencii a Barinas, hlavní město domovského státu zesnulého Madurova předchůdce Huga Cháveze.

Radost příznivců levice ve Venezuele po úspěchu v komunálních volbách

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Jinak se jí ale nepodařilo ve volbách využít hospodářských problémů země, jako je vysoká inflace dosahující 54 procent, nedostatek základního zboží od mléka po toaletní papír nebo zpomalující růst ekonomiky. I když se předpokládalo, že vládní socialisté si udrží převahu na venkově, šéf opozice Henrique Capriles tvrdil, že v obecních volbách získá opozice celkově většinu hlasů.

Venezuelský prezident Maduro hovoří ke svým příznivcům po vítězství socialistů v komunálních volbách

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Madurova klesající popularita se prudce zvýšila poté, co v listopadu přinutil obchody snížit ceny zboží, jako jsou televize, autosoučástky a předměty domácí potřeby. Po nedělním vítězství Maduro přislíbil prohloubit tuto „ekonomickou ofenzivu”. „Tento týden to bude bydlení a potraviny. Pomůžeme dělnické třídě a ochráníme střední třídu,” řekl Maduro. [celá zpráva]

Capriles označil výsledek voleb za důsledek toho, že země je rozdělená. „Nikdo by se neměl cítit poražen. Naše země je rozdělená a my chceme jednotnou Venezuelu,” řekl. „Neslyšeli jsme od vlády jediné slovo naděje pro lidi, kteří chtějí řešení,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků