Hlavní obsah

Požár, který se od čtvrtka šíří americkým státem Idaho, si vynutil evakuaci dalších tisíců osob. Lidé museli opustit 2250 obydlí poblíž turistických středisek Hailey a Ketchum. Podle agentury Reuters ohrožuje oheň i letovisko Sun Valey.

Lesní požár v Idahu vyhnal z domovů tisíce lidí

Rychle postupující lesní požár už sežehl více než 37 230 hektarů křovinatého území a borových lesů v oblasti západně od dálnice spojující osmitisícové město Hailey s Ketchumem a letoviskem Sun Valley ležícím severně od něj.

Záchranáři zatím bojují s ohněm marně

Foto: ASHLEY SMITH • TIMES-NEWS, ČTK/AP

Přes tisíc lidí už opustilo luxusní resorty na jižním okraji Ketchumu, kde mají některé domy hodnotu desítek miliónů dolarů. V dané oblasti mají svá letní sídla některé celebrity, jako bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a herec Tom Hanks.

Mračna hustého dýmu zahalují turistické resorty v těsném horském údolí proslulém vynikajícími podmínkami pro pěší turistiku, cyklistiku, rybaření a lyžování.

Helikoptéra doplňuje vodu

Foto: ASHLEY SMITH • TIMES-NEWS, ČTK/AP

Stovky hasičů bojují s plameny ve snaze zabránit požáru přeskočit na východní stranu dálnice. Ta spojuje uvedená tři města a je jedinou vybudovanou cestou vedoucí z údolí.

Sucho na západě USA

Požár v Idahu je jedním z řady ničivých požárů, které se letos rozšířily na západě Spojených států. Založil ho blesk a oheň se rychle šíří v důsledku extrémně teplého a suchého počasí a rychlého větru.

Hasiči zatím boj s ohněm prohrávají

Foto: Darin Oswald, ČTK/AP

Na západě USA už několik let trvá neobvyklé sucho kombinované s vysokými teplotami. Rozsáhlé lesní požáry postihly v minulých dnech hlavně jih Kalifornie, kde oheň zničil 26 domů, ohrozil 500 dalších a spálil za tři dny území o rozloze 76 čtverečních kilometrů.

Nejničivější oheň letos zachvátil lesy v Arizoně, kde počátkem července v boji s rychle se šířícím ohněm zahynulo 19 hasičů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků