Hlavní obsah
 

Kvůli erupci havajské sopky nařídili evakuaci 1700 lidí

Na ostrově Havaj nařídili povinnou evakuaci 1700 lidí kvůli erupci sopky Kilauea, která je jedním z nejaktivnějších vulkánů na světě. Proudy lávy se už valí přes jednu z ulic a v oblasti byla zjištěna nebezpečně vysoká koncentrace kysličníku siřičitého. S evakuací pomáhají záložníci z Národní gardy.

 
Kvůli erupci havajské sopky nařídili evakuaci 1700 lidí

Čtvrteční erupce následovala po několika menších zemětřeseních, z nichž poslední nejmohutnější mělo sílu pěti stupňů. Na začátku týdne z kráteru Puu Oo vytekla láva. Po zemětřeseních byla uzavřena cesta silnic do okresu Puna.

Dým stoupající z kráteru Puu Oo byl načervenalý

Foto: Uncredited, ČTK/AP

„Seismická aktivita je mimořádně vysoká, takže cítíme, že to může být jen počátek,“ řekl příslušník civilní ochrany v okrese Havaj Talmadge Mango.

Vyvržená žhavá láva

Foto: ČTK/AP

„Zní to jako proudový motor,“ řekl listu Honolulu Star-Adviser jeden z obyvatel Ikaika Marzo. Dodal, že proudy lávy stříkaly do výše 45 metrů.

Mohutný dým valící se z havajské sopky Kilauea z kráteru Puu Oo.

Foto: U.S. Geolgogical Survey , ČTK/AP

Evakuovaná byla i Maija Stenbacková, která žila v Leilani Estate asi šest bloků od místa čtvrteční erupce. Uvedla, že je nyní u přátel: „Byla slyšet i cítit erupce vzdálená asi půl míle. Bylo to, jako by někdo hrál silně na basu, byly skutečně silně cítit basy.“ Dodala, že zvuk jí připadal stejně neuvěřitelný jako barva lávy. Dým byl načervenalý.

Popel a dým nad sopkou Kilauea

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků