Hlavní obsah
Kubánský prezident Raúl Castro Foto: Enrique De La Osa, Reuters

Kubánský vůdce Raúl Castro naznačil odchod

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek nečekaně naznačil, že možná odejde do politického důchodu. Na společném setkání s ruským premiérem Dmitrijem Medvěděvem, který je na návštěvě Kuby, podotkl, že už je hodně starý a že má právo odstoupit.

Kubánský prezident Raúl Castro Foto: Enrique De La Osa, Reuters
Kubánský vůdce Raúl Castro naznačil odchod

"Odstoupím. Bude mi 82. Mám právo odstoupit, nemyslíte?" řekl novinářům, kteří od něho žádali bližší podrobnosti. Castro je ale odkázal na svůj nedělní projev: "Bude to zajímavý projev. Pozorně ho sledujte."

Podle agentury AP hovořil Castro v odlehčené náladě a jeho výroky byly součástí neoficiálních poznámek během návštěvy památníku věnovaného sovětským vojákům, kteří zahynuli ve službě.

Raúl Castro, jehož bratr Fidel vládl na Kubě od dob revoluce z padesátých let a odstoupil ze zdravotních důvodů v roce 2006, má být přitom v neděli potvrzen kubánským parlamentem ve funkci předsedy státní rady na další pětiletý mandát.

Raúl Castro v minulosti dal najevo, že by si přál, aby nejvyšší státní a vládní funkce byly omezeny pouze na dvouleté období.

Pozornost byla v souvislosti s nedělním zasedáním parlamentu zaměřena doposud spíše na to, kdo bude prvním a druhým Castrovým zástupcem, protože jeden z nich by se pak dal považovat za pravděpodobného nástupce v čele země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků